Zmiana w szkołach. Będzie nowy przedmiot
Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer zapowiedziały kolejne zmiany w szkolnictwie. Historię i Teraźniejszość zastąpi nowy przedmiot. Szefowe resortu edukacji zdradziły, czego uczniowie będą uczyć się na Edukacji Obywatelskiej.
- Ważne dla młodych ludzi jest zrozumienie, jak funkcjonuje państwo, jak funkcjonuje samorząd. Elementy historii współczesnej są bardzo ważnym komponentem, na który często brakowało czasu. Nowy przedmiot będziemy prezentować w kolejnych miesiącach, natomiast już teraz podejmujemy pierwsze kroki w kierunku Edukacji Obywatelskiej - mówiła ministra edukacji na konferencji prasowej.
Barbara Nowacka dodała, że istotną częścią przedmiotu będzie nie tylko historia Polski, ale i miejsce Polski w Europie. - Patriotyzm to nie tylko machanie flagą i mówienie o sobie, jako o patriocie. Patriotyzm to troska o ojczyznę, udział w wyborach, rozumienie procesów społecznych, szacunek do innych poglądów i udział w debacie publicznej - podkreśliła szefowa resortu edukacji.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej od początku zapowiadało odpolitycznienie polskiej szkoły - przypomniała wiceministra edukacji narodowej, Katarzyna Lubnauer. Wspomniała m.in. o wymianie kuratorów oświaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Element odpolitycznienia szkół
- Obiecaliśmy, że od 1 września żaden nowy rocznik nie będzie miał HiT-u. Przedmiotu tak politycznego i tak ideologicznego, że trudno go sobie wyobrazić. Zapowiadamy nowy przedmiot, jakim ma być Edukacja Obywatelska, która wejdzie dopiero w drugiej klasie. Będzie czas na przygotowanie nowoczesnych ram programowych i podręczników - mówiła Lubnauer.
O nowym przedmiocie Barbara Nowacka mówiła już wcześniej w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - To będzie coś zbliżonego do wychowania obywatelskiego (...) dotyczącego partycypacji, konstytucji, demokracji – powiedziała ministra edukacji.
- Nie wyobrażam sobie, żeby młoda osoba, która ma się dowiedzieć, jak wygląda polskie społeczeństwo, z czego wynikają postawy polityczne, czy społeczne, nie wiedziała, kim był Lech Wałęsa, czy co to była katastrofa smoleńska - podkreśliła Nowacka, uspokajając tych, którzy obawiali się całkowitego usunięcia historii współczesnej z polskich szkół.
Planowane są dwie godziny tygodniowo Edukacji Obywatelskiej w drugich klasach szkół ponadpodstawowych.
Wspólny projekt z WOŚP
Szefowe resortu edukacji podkreśliły, że MEN kładzie nacisk na edukację praktyczną. W związku z tym już od pierwszej klasy wprowadzone zostaną elementy pierwszej pomocy. Zajęcia będą prowadzone we współpracy w Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
- To nie WOŚP będzie uczył dzieci. WOŚP będzie szkolił nauczycieli i dostarczy do szkół fantomy. Chcemy, żeby każde dziecko w klasach 1-3 poznało elementy pierwszej pomocy - zaznaczyła Lubnauer.
- Jestem przekonana, że ta wiedza pozostanie z młodymi ludźmi na całe życie - dodała wiceszefowa resortu edukacji.