Trwa ładowanie...
d290fgf

Zmiana w przepisach o lokalach socjalnych i czynszu

W stosunku do obłożnie chorych, emerytów i rencistów, którzy są uprawnieni do świadczeń z pomocy społecznej oraz bezrobotnych sąd nie może orzec, że osoby te nie są uprawnione do lokalu socjalnego - zdecydował w piątek Sejm.

d290fgf
d290fgf

Rządowy projekt ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gmin zakładał, że sąd nie może orzec o braku uprawnienia do lokalu socjalnego tylko wobec kobiet w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego oraz osoby spełniającej przesłanki określone przez gminy na drodze uchwały - chyba, że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Sejm przyjął także nowe zasady ograniczające możliwości podwyższania czynszów. Posłowie przyjęli mechanizm, który uniemożliwia podnoszenie rocznie czynszu powyżej wskaźnika cen usług i towarów, przy czym ustalone zostały progi rocznego podnoszenia czynszu w zależności od obecnego stanu lokalu i wysokości czynszu. Czynsz ma być obliczany na podstawie wartości odtworzeniowej lokalu nie wyższej niż 3% (rząd chciał, by wartość ta wynosiła 4,5%)

W piątek posłowie głosowali nowelizację ustaw o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. (reb)

d290fgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d290fgf
Więcej tematów