Rezygnuje szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii
Dotychczasowy przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii Błażej Kmieciak rezygnuje ze stanowiska. W poniedziałek na stronie Komisji pojawił się w tej sprawie komunikat. Do odejścia Kmieciaka odniósł się Tomasz Terlikowski.
27.03.2023 | aktual.: 27.03.2023 14:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W swoim oświadczeniu Błażej Kmieciak wyjaśnił, że funkcję przewodniczącego komisji (Pełna nazwa to: Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 - przyp. red.) będzie sprawował do 14 kwietnia br., co jest związane z koniecznością jego udziału w "standardowej kontroli Najwyższej Izby Kontroli, jaką Urząd Państwowej Komisji przechodzi w tym czasie".
Zmiany w Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Jest komunikat
Kmieciak podkreślił, że odejście ma związek ze zmianą prerogatyw komisji, która teraz będzie "quasi sądem". "W pierwszej instancji podejmować będzie niezwykle istotne decyzje dotyczące wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym sprawców czynów, których karalność uległa przedawnieniu. Będą to działania faktycznie orzecznicze" - napisał w oświadczeniu.
"Doświadczenie i wiedza w zakresie procedur sądowych Przewodniczącego stanowić powinny szczególny gwarant skutecznego działania Państwowej Komisji. Ich brak narazić może postępowania wyjaśniające na błędne prowadzenie, a w konsekwencji ryzyko uchylania przez sądy odwoławcze postanowień (...). Taka sytuacja z kolei wiązałaby się z powtórnym skrzywdzeniem osób poszkodowanych" - podkreślił Kmieciak, wskazując, że jego miejsce powinien zająć doświadczony prawnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kmieciak przyznał, że oficjalną rezygnację, na ręce marszałek Sejmu, złożył już pod koniec lutego, czyli w momencie zmiany prerogatyw organu na czele którego stał. "Z racji ostatnich, bardzo ważnych wydarzeń mających szczególne znaczenie dla ochrony osób doświadczających przemocy seksualnej w dzieciństwie zdecydowałem się wstrzymać z ogłoszeniem wskazanej tutaj informacji" - wyjaśnił.
Przekazał również, że zamierza pozostać w składzie Państwowej Komisji.
Przewodniczący w komunikacie złożył także podziękowania. Jak podkreślał, w szczególności tym "którzy mu zaufali, zwłaszcza tym, którzy skrzywdzeni w dzieciństwie tak często pokazywali mi czym jest odwaga".
Pracę odchodzącego przewodniczącego, w rozmowie z Wirtualną Polską, docenił publicysta katolicki Tomasz Terlikowski. - Doceniam odpowiedzialność prof. Kmieciaka za osoby skrzywdzone. Wykonał bardzo dużą pracę, zbudował dużo dobra. Jego nieobecność jako przewodniczącego jest stratą dla Komisji. Mam nadzieję, że na stanowisko przewodniczącego zostanie powołana osoba o kompetencjach prawny, ale zdecydowanie stojąca po stronie skrzywdzonych - podkreślił.
Zmiana prerogatyw komisji. Szersze uprawnienia
Nowelizacja ustawy, o której w komunikacie wspominał Błażej Kmieciak, jest wynikiem współpracy Kancelarii Prezydenta z komisją ds. pedofilii. Ma ona ułatwić dostęp komisji do informacji i dokumentów w związku z realizacją przez nią ustawowych zadań. Zgodnie z nowelą, m.in. organy państwa, organizacje pozarządowe, samorządy zawodowe, kościoły, związki wyznaniowe na wniosek komisji będą zobowiązane do przekazania w terminie 30 dni informacji i dokumentów żądanych przez komisję.
Wprowadzenie wyraźnych podstaw do żądania przez komisję informacji i dokumentów ma usunąć wątpliwości interpretacyjne, które zgłaszają adresaci tych żądań. Jest to zmiana, o którą komisja apelowała od dawna.
Ustawa ma też umożliwić komisji przystąpienie do sprawy przed sądem na prawach oskarżyciela posiłkowego na każdym etapie trwania postępowania. Jedynym warunkiem jest zgoda pokrzywdzonego lub osoby wykonującej prawa pokrzywdzonego. Jednocześnie przewiduje się możliwość wycofania przez te osoby zgody w każdym czasie.
Zobacz także
Nowela odnosi się też do kwestii odwołań osoby poszkodowanej od decyzji komisji o odmowie wpisu do tzw. rejestru pedofili. Obecnie tylko sprawca może odwołać się od decyzji o wpisie do rejestru.
Państwowa Komisja ds. pedofilii została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Komisja przyjmuje zgłoszenia od 24 listopada 2020 r. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Źródło: PAP, WP Wiadomości