PolskaZmiana w jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Zmiana w jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Z udziału w jury 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z powodów zdrowotnych zrezygnował Ryszard Lenczewski. Jego miejsce zajął znany scenograf Andrzej Haliński - poinformowało biuro prasowe festiwalu.

04.06.2011 | aktual.: 04.06.2011 22:49

Andrzej Haliński ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1972 r. zajmuje się scenografią filmową. W latach 1985-1994 mieszkał i pracował w USA i Kanadzie. Tworzy też scenografię do spektakli Teatru TV. Autor wydanej w 2002 r. autobiograficznej książki "10 000 dni filmowej podróży". Projektował scenografię m.in. do następujących filmów: "1920 Bitwa Warszawska" (2011), "Czas honoru" (2008-10), "Szatan z siódmej klasy" (2006), "Stara baśń" (2003), "Ogniem i mieczem" (1999), "Cudowne dziecko" (1986), "CK Dezerterzy" (1985), "Fucha" (1983), "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980).

Przewodniczącym festiwalowego jury będzie Paweł Pawlikowski, na stałe zamieszkały w Wielkiej Brytanii, twórca nagradzanego brytyjskiego filmu "Lato miłości". W jury zasiądzie także Ari Folman, reżyser z Izraela (mający również obywatelstwo polskie), autor nominowanej do Oscara i Złotej Palmy animacji "Walc z Bashirem".

Jurorami będą również: reżyser operowy i teatralny Mariusz Treliński, aktorka Maja Ostaszewska, pianista i kompozytor Leszek Możdżer, wiceprezes firmy produkcyjnej Lakeshore Entertainment Robert McMinn, selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie Ludmila Cvikova oraz amerykański pisarz, eseista i krytyk Walter Kirn. Kirn jest absolwentem Oksfordu i Uniwersytetu Princeton, opublikował m.in. powieść "W chmurach", której adaptacją był film z Georgem Clooneyem; jest redaktorem tygodnika "Time" i stałym recenzentem pisma "New York Times Book Review".

O nagrody w konkursie głównym rozpoczynającego się w poniedziałek festiwalu, w tym Złote Lwy, czyli nagrodę dla najlepszego filmu, walczyć będzie 12 tytułów. Wśród nich są m.in. "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauze i "Italiani" Łukasza Barczyka.

Wśród filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego znalazły się też: "Sala samobójców" Jana Komasy, "Lęk wysokości" Bartka Konopki, "W imieniu diabła" Barbary Sass-Zdort, "Kret" Rafaela Lewandowskiego, "Daas" Adriana Panka, "Ki" Leszka Dawida oraz "Wymyk" Grega Zglińskiego.

W czasie festiwalu w Gdyni - oprócz twórców i obsady konkursowych filmów - spotkać będzie można m.in. reżyserów: Andrzeja Wajdę (który opowie o nowych przedsięwzięciach swojej szkoły w Warszawie), Janusza Morgensterna, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszkę Holland oraz Ariego Folmana i Pawła Pawlikowskiego.

Na festiwalu odbędą się też m.in.: Konkurs Młodego Kina, pokazy filmów w ramach Panoramy Europy Środkowo-Wschodniej oraz międzynarodowe sympozjum poświęcone twórczości Krzysztofa Kieślowskiego (w tym roku przypada 15. rocznica śmierci artysty). W galerii "Od czasu do czasu" prezentowana będzie wystawa prac malarskich Jerzego Skolimowskiego.

Platynowe Lwy za całokształt dokonań twórczych otrzyma na festiwalu wybitny pisarz, reżyser i scenarzysta Tadeusz Konwicki. Nagrodę tę przyznano również Romanowi Polańskiemu. Twórca "Noża w wodzie" planował przyjechać do Gdyni i odebrać Platynowe Lwy osobiście. Jak zapowiadano, miał gościć na festiwalu w dniach 10-11 czerwca. W czwartek biuro prasowe festiwalu poinformowało jednak o odwołaniu przyjazdu Polańskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)