Zmiana w brytyjskich portfelach. Będzie nowy banknot
Do koronacji nowego angielskiego władcy, Karola III, dojdzie 6 maja 2023 roku. Przed Wielką Brytanią szereg zmian, które nie przejdą niezauważone przez mieszkańców Wysp. Będą nowe banknoty z wizerunkiem następcy królowej Elżbiety II. Już wiadomo, kiedy numizmatyczna nowość trafią do obiegu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Mennica Królewska potwierdziła, że banknoty i monety z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu w Wielkiej Brytanii. Dotychczasowe środki płatnicze, opatrzone portretem królowej Elżbiety II pozostaną ważne.
Przedstawiciele mennicy potwierdzili, że decyzja ma na celu zapewnienie płynnego przejścia między dwoma stylami monet. Wzięto także pod uwagę ochronę środowiska i koszty. Według Banku Anglii banknoty z wizerunkiem nowego monarchy wejdą do obiegu do połowy 2024 roku. Szacuje się, że środki płatnicze z portretami zmarłej królowej i nowego króla będą funkcjonowały równocześnie "przez wiele lat".
Wizerunek Karola III pojawi się na wszystkich czterech nominałach banknotów - 5 funtów, 10 funtów, 20 funtów i 50 funtów. Nowe będą wykonane z polimeru, ponieważ papierowa waluta o nominałach 20 i 50 funtów została wycofana 30 września, a stare banknoty papierowe o nominałach 5 i 10 funtów zostały wycofane odpowiednio w 2017 i 2018 r.
Pozostałe detale pozostaną takie same, w tym słynne twarze, jak choćby Alana Turinga, występujące na drugiej stronie banknotu. Przed wprowadzeniem waluty z wizerunkiem nowego króla w przypadku konieczności dodruku będzie obowiązywał dotychczasowy projekt z wizerunkiem Elżbiety II.
- Jesteśmy zaszczyceni, że wybiliśmy każdą brytyjską monetę za panowania zmarłej Jej Królewskiej Mości, dokumentując jej podróż od młodej królowej do szanowanej głowy państwa - powiedziała dyrektor generalna Mennicy Królewskiej Anne Jessop. - Jako oficjalny producent monet w Wielkiej Brytanii, opowiedzieliśmy historię każdego monarchy od czasów Alfreda Wielkiego i obecnie przygotowujemy się do największej zmiany w brytyjskich monetach od kilku dziesięcioleci.
Mennica nie potwierdziła dokładnej daty wejścia nowych monet do obiegu ani tego, jak będzie wyglądać portret nowego króla. W najbliższych tygodniach powinniśmy poznać więcej szczegółów. Ciekawostką jest to, że na monetach twarz Karola III ma być skierowana w przeciwną stronę niż twarz Elżbiety II. Twarz zmarłej monarchini jest skierowana w prawo, ale według tradycji twarz kolejnego monarchy musi być zwrócona w drugą stronę.
Zmiana w brytyjskich portfelach. Będzie nowy banknot
Kiedy Elżbieta II doszła do władzy, monety z wizerunkiem jej ojca Jerzego VI pozostały w obiegu jeszcze przez 20 lat po jego śmierci. Oczekuje się, że teraz sytuacja będzie podobna. Po śmierci monarchy i przejęcia władzy kolejnego w Wielkiej Brytanii musi się zmienić szereg rzeczy, a banknoty są tylko jednym z najbardziej widocznych przykładów.
Co ciekawe na Wyspach zmienią się nawet... butelki ketchupu pomidorowego Heinz. Wynika to z faktu, że firma w 1951 roku otrzymała królewski edykt, w ramach którego wydaje swoje towary rodzinie królewskiej, a w zamian może prezentować królewski herb. Obecnie aż 876 firm posiada królewski nakaz, od indywidualnych sklepów po globalne organizacje.
Teraz te firmy będą miały dwa lata na zaprzestanie używania herbu królowej. Wkrótce rodzina królewska dokona przeglądu edyktów i zatwierdzi listę firm, które będą mogły używać na swoich produktach herb króla Karola III.
Może się zmienić również flaga królewska, a na paszportach będzie widniał profil Jego Królewskiej Mości. Na znaczkach zamiast Elżbiety II będzie wizerunek Karola III. Zmieni się również królewski monogram na budynkach rządowych, mundurach wojskowych i hełmach policyjnych, na skrzynkach pocztowych będą widniały insygnia CRIII.
W przypadku znaczków nowe wejdą do obiegu, gdy zostanie wyczerpana pula tych już wyprodukowanych. Monogram królewski jest prezentowany na skrzynkach pocztowych, ale one nie zostaną wymienione. W tym przypadku skrzynki pozostają niezmienione, dopiero nowe będą opatrzone monogramem CRIII. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii dwie trzecie skrzynek pocztowych ma należący do królowej Elżbiety II monogram ERII, a aż jedna trzecia ma monogram GR, który należał do jej ojca Jerzego VI.
27 września Buckingham Palace poinformował, jak będzie wyglądał monogram króla Karola III. W związku z przejęciem władzy przez nowego monarchę następuje szereg zmian, nie tylko kosmetycznych. Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II na Wyspach Brytyjskich zakończyła się pewna epoka. Karol III przejmuje władzę w monarchii czasów kryzysu, tuż po pandemii koronawirusa, w obliczu niespokojnej sytuacji geopolitycznej i drastycznego związku cen, a także w czasie kryzysu monarchii wywołanego przez szereg skandali. Choć Karol III był przygotowywany do swojej roli od 73 lat, zastąpienie cieszącej się powszechnym szacunkiem opinii publicznej Elżbiety II będzie niezwykle trudnym zadaniem.