Trwa ładowanie...

Zmiana czasu w ostatni weekend października. Dowiedz się, kiedy cofnąć zegarek

Dwa razy w roku przeprowadzamy zmianę czasu. Od października do marca zdobywamy w ten sposób jedną dodatkową godzinę światła dziennego każdego dnia. Już za półtora roku ostatni raz cofniemy wskazówki zegarka.

Zmiana czasu w ostatni weekend października. Dowiedz się, kiedy cofnąć zegarekŹródło: Fotolia
d1lpxkt
d1lpxkt

Przepis miał sprawiać, że będzie nam łatwiej pracować w miesiącach jesiennych i zimowych. Jednak od kilku lat kraje, w których obowiązywała zmiana czasu, zaczynają od niej odchodzić. Ostatnia zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku.

Kiedy w tym roku będzie zmiana czasu

W bieżącym roku śpimy dłużej w nocy z 26 na 27 października. Zegary i inne urządzenia przestawimy z 3:00 na 2:00. Za dodatkową godzinę snu w październiku zapłacimy straconą godziną nocną w marcu 2020. Wtedy z 2:00 przesuniemy wskazówki na 3:00.

Zmiana czasu polega na wprowadzeniu na siedem miesięcy w roku czasu letniego. Od 1996 roku czas letni w Polsce zaczyna się między 25 a 31 marca, a kończy między 25 a 31 października.

Wkrótce koniec zmiany czasu

Parlament Europejski zadecydował, że regulacja ta nie będzie już dłużej obowiązywać w UE. Wcześniej miały miejsce największe przeprowadzone w Unii internetowe konsultacje społeczne, w których zagłosowało 4,6 miliona osób. 84% ankietowanych poparło pomysł. Nadal nie wiadomo, jaki czas będzie obowiązywał w Polsce, ale prawdopodobnie dojdzie do porozumienia między wszystkimi członkami Wspólnoty.

Twórcy zmiany czasu chcieli, żeby godziny dnia pracy przypadały na godziny światła dziennego, krótsze na jesieni i w zimie niż wiosną i latem. Jednak dziś wiadomo, że oszczędzamy w ten sposób bardzo niewiele energii, a sztuczne oświetlenie stosowane m.in. w rolnictwie czyni zmianę czasu jeszcze mniej przydatną. Co więcej, wiele osób źle się przez nią czuje.

d1lpxkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lpxkt
Więcej tematów