Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na zimowy w 2020 r. Pracownicy nocnych zmian nie będą zadowoleni

W ostatni weekend października cofniemy godzinę o godzinę - z godz. 3 na 2. Zmiana czasu sprawi, że pracownicy nocnych zmian będą zmuszeni jednorazowo wydłużyć swój czas pracy. Co to oznacza w praktyce?
Share
Zmiana czasu na zimowy w 2020 r. Pracownicy nocnych zmian nie będą zadowoleni
Zmiana czasu na zimowy w 2020 r. Pracownicy nocnych zmian nie będą zadowoleniŹródło: East News
d2st755

Zmiana czasu na zimowy w 2020 r. Pracownicy nocnych zmian nie będą zadowoleni

Tegoroczna zmiana czasu letniego na zimowy odbędzie się w ostatni weekend października - w nocy z 24 na 25 października. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 3:00 na 2:00 w nocy.

Do czasu letniego wrócimy z kolei 29 marca 2021 r. Jednak jak informowaliśmy w marcu na money.pl, dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego będzie to jedna z ostatnich zmian w historii.

d2st755

Zobacz: Zmiana czasu to również kłopot dla podróżujących. Orłowski postuluje, by się porozumieć

Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawi, że w tę jedną noc będziemy spali dłużej, a niektórzy z nas - pracowali. Oznacza to, że zatrudnionym w tym czasie, czas pracy zostanie wydłużony o godzinę.

W ewidencji czasu pracy pracownicy powinni uwzględnić dla przykładu, dziewięć faktycznie przepracowanych godzin.

d2st755

Jak jednocześnie informuje portal ksiegowosc.infor.pl, w związku z tym, że pracownicy przepracują jedną godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Zmiana czasu na zimowy w 2020 r. Po co w ogóle przestawiamy zegarki?

Jednym z celu zmiany czasu na zimowy jest zyskanie nieco większej ilości światła w ciągu dnia. Co szczególnie zauważyć możemy podczas zimowych poranków.

Czytaj również: Zmiana czasu. Prawie 4/5 polaków za jej likwidacją

W przypadku odbioru czasu wolnego przysługuje pracownikowi za dodatkową godzinę przepracowaną w związku ze zmianą czasu odbiór jednej godziny, jeżeli wniosek o zrekompensowanie pracy nadliczbowej w formie czasu wolnego złoży pracownik.

Jeżeli natomiast odbiór czasu wolnego nastąpi bez wniosku pracownika, wówczas za jedną godzinę nadliczbową będzie mu przysługiwać 1,5 godziny wolnego (art. 1512 Kodeksu pracy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2st755

Podziel się opinią

Share
d2st755
d2st755
Więcej tematów