Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na zimowy już niebawem. Kiedy należy przestawić zegarek?

Zmiana czasu z letniego na zimowy pozwala wielu Polakom pospać o godzinę dłużej. Choć dni robią się coraz krótsze, a kalendarzowa i astronomiczna jesień trwa już ponad miesiąc, narodowe przestawienie wskazówek zegarka odbędzie się dopiero w najbliższy weekend. W nocy z 29 na 30 października należy cofnąć czas o godzinę.

Zmiana czasu 2022 już wkrótce.Zmiana czasu 2022 już wkrótce.Źródło: Pixabay
d4eysdc
d4eysdc

Zmiana czasu dla wielu osób jest reliktem przeszłości. Wprowadzono ją bowiem ze względów ekonomicznych, które miały znaczenie w połowie XX wieku. Obecnie, odejście od idei przestawiania wskazówek zegarków rozważa wiele europejskich państw. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, taką decyzję popiera wielu Polaków.

Zmiana czasu. O której przestawić zegarek?

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada zawsze w ostatnią niedzielę października. Data ta nie jest więc stała, każdego roku wypadając w inny dzień miesiąca. W 2022 będzie to noc z 29 na 30 października, podczas której należy przestawić wskazówki zegarków z godziny 3:00 na 2:00. Dzięki cofnięciu czasu wiele osób zyska dodatkową godzinę snu.

Na większości urządzeń zmiana czasu dokonuje się automatycznie. W niedzielny poranek warto jednak upewnić się, że zegarki znajdujące się na rękach, w telefonach, czy laptopach wskazują odpowiednią porę.

Zmiana czasu. Czy będzie odwołana?

O zasadności przestawienia zegarków od lat dyskutuje się w wielu europejskich państwach. Rada Europejska w 2019 roku podjęła nawet decyzję o zaprzestaniu praktykowania zmiany czasu, ale brak konsekwentnych działań w tej sprawie spowodował utrzymanie wieloletniej tradycji. Nieoficjalnie, rezygnację ze zmiany czasu rozważają Włochy i Niemcy - jednak zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, nie powinny podejmować tego kroku do 2026 roku.

d4eysdc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana czasu na zimowy… jeszcze nie teraz. Zobacz, kiedy przestawimy zegarki

W Polsce terminy zmiany czasu uchwaliło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. Zgodnie z treścią aktu, zmiana czasu odbędzie się w nocy z:

  • 25/26 marca 2023 roku - wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego
  • 28/29 października 2023 roku - odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego
  • 30/31 marca 2024 roku - wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego
  • 26/27 października 2024 roku - odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego
  • 29/30 marca 2025 roku - wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego
  • 25/26 października 2025 roku - odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego
  • 28/29 marca 2026 roku - wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego
  • 24/25 października 2026 roku - odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego.
d4eysdc

Zmiana czasu a zdrowie

Zmiana czasu ma wpływ zarówno na organizację dnia, jak i ludzkie zdrowie. Według lekarzy wiąże się ona z rozstrojeniem zegara biologicznego u człowieka. Przez kilka dni następujących po zmianie czasu wiele osób skarży się na pogorszenie samopoczucia, uczucie zmęczenia, czy problemy ze snem oraz koncentracją.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj