Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegary. Godzina snu robi różnicę
Kiedy zmieniamy czas na zimowy w Polsce? Do tego momentu zostało jeszcze sporo czasu - wskazówki zegarów należy przestawić dopiero w nocy z 29 na 30 października. Kiedy koniec zmiany czasu? Mówi się o tym w wielu europejskich krajach.
Zmiana czasu w określonych porach roku jest pomysłem Benjamina Franklina. Jako pierwszy już w 1784 roku zasugerował on podział czasu, dzięki któremu ludzie lepiej wykorzystywaliby dłuższe, letnie dni. Jego idea nie spotkała się jednak z poważnym przyjęciem i nie doszła do skutku. Kolejne próby wprowadzenia podziału czasu na letni i zimowy odbyły się na początku XX wieku. Od połowy stulecia wskazówki zegarów reguluje prawie siedemdziesiąt państw na świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos
Zmiana czasu 2022. Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki?
Termin zmiany czasu na zimowy każdego roku wypada w różne dni miesiąca, jednak zawsze jest to ostatnia niedziela października. W 2022 zmiana czasu na zimowy przypada 30 października - w nocy z soboty na niedzielę należy przestawić zegarki z trzeciej na drugą w nocy. Oznacza to, że tego dnia śpimy o godzinę dłużej.
Uchwalone w marcu rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego przedstawia terminy kolejnych zmian czasu. Oprócz najbliższej są to:
- 25/26 marca 2023 roku, 30/31 marca 2024 roku, 29/30 marca 2025 roku, 28/29 marca 2026 roku - dla czasu letniego
- 28/29 października 2023 roku, 26/27 października 2024 roku, 25/26 października 2025 roku, 24/25 października 2026 roku - dla czasu zimowego.
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy koniec? Unia Europejska rozważa
Widmo kryzysu energetycznego, który tej zimy może dotknąć wiele europejskich krajów, spowodowało powrót do dyskusji na temat zaprzestania praktykowania zmiany czasu na zimowy. Rezygnację rozważają Włochy, nieoficjalnie mówi się także, że nad tematem dyskutują Niemcy.
Za pozostaniem w strefie czasu letniego środkowoeuropejskiego opowiadają się Polacy - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Takie rozwiązanie popiera także wielu naukowców, którzy wskazują, że zmiana czasu negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwiększając ryzyko zawału serca, złego samopoczucia oraz problemów ze snem.