Zmiana czasu na zimowy 2019. Nie zapomnij przestawić zegarek

Zmiana czasu na zimowy 2019 już za moment. Jedna z październikowych nocy będzie dłuższa o godzinę. Sprawdź, kiedy obudzisz się później niż zwykle i dlaczego to jedna z ostatnich zmian czasu.

Zmiana czasu na zimowy 2019. Nie zapomnij przestawić zegarek
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.10.2019 16:22

Unia Europejska postanowiła skończyć ze zmianą czasu. Politycy wysłuchali głosu obywateli i przyszłe pokolenia dowiedzą się o zmianie czasu tylko z opowieści. Na razie jednak pozostańmy czujni. Dowiedz się, kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy w 2019 roku.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2019 roku?

Zmiana czasu na zimowy dokona się w nocy z 26 na 27 października, kiedy przestawimy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Wiele naszych urządzeń zrobi to automatycznie, ale część z nich jak zwykle będzie miała kłopoty. Podobnie jak ci z nas, którzy długo przyzwyczajają się do rzekomo dobroczynnej regulacji.

Zmiana czasu stała się popularna na całym świecie po II wojnie światowej. Władze Polski ludowej wprowadzały ją trzy razy – w 1945, 1957 i 1977 roku. Dwa razy od niej odchodziły – w 1949 i 1964 roku. Od 1996 roku zmiana czasu przybrała obecną formę. Czas zimowy witamy w jednym z pięciu ostatnich dni października, a żegnamy się z nim w jednym z pięciu ostatnich dni marca. 29 marca 2020 roku przestawimy zegarki na czas letni.

Dlaczego Unia Europejska likwiduje zmianę czasu?

Parlament Europejski, po starannych konsultacjach społecznych, w marcu 2019 roku postanowił zrezygnować ze zmiany czasu. Polska i pozostałe państwa Unii będą musiały uzgodnić, jaki czas wspólnie przyjmą. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie ich decyzja.

Zmiana czasu na półkuli północnej obowiązuje w całej Europie oprócz Islandii i Białorusi, na większości terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku, a także w Izraelu, Iranie, Syrii, Libanie i Jordanii. Nigeria, Wenezuela, Indonezja i szereg innych państw położonych blisko równika nigdy nie stosował zmiany czasu.

Benjamin Franklin, George Vernon Hudson i inni pomysłodawcy zmiany czasu chcieli pomóc pracownikom, zmagającym się jesienią i zimą z niedoborem światła słonecznego. Dziś jednak wiemy, że zmiana czasu przynosi względnie niewiele korzyści w nowoczesnej gospodarce. Z brakiem dostępu do kont bankowych i innymi irytującymi problemami pożegnamy się ostatecznie w marcu 2021 roku, kiedy w UE nastąpi ostatnia zmiana czasu.

Zobacz także
Komentarze (6)