WP

Zmiana czasu marzec 2019. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce

Zmiana czasu marzec 2019. Moment przestawienia zegarków z czasu zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, kiedy to nastąpi i czy marcowa zmiana czasu będzie ostatnią w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu marzec 2019. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce
Zmiana czasu marzec 2019. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce (iStock.com)
WP

Zmiana czasu 2019 – dlaczego przestawiamy zegarki?

Celem zmiany czasu jest efektywniejsze wykorzystywanie światła słonecznego przez człowieka. Dzięki przestawieniu zegarków do przodu w porze letniej sprawiamy, że czas naszej aktywności jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła dziennego. Powszechnie wiadomo, że Słońce ma korzystny wpływ na organizmy. Pod jego wpływem w naszej skórze wytwarza się odpowiedzialna za odporność witamina D. Jak pokazują badania, kontakt ze światłem słonecznym pomaga regulować rytm snu i czuwania, a jego promienie mają działanie antyseptyczne, działając na wirusy oraz bakterie (to właśnie latem rany goją się szybciej). Słońce powoduje także wzrost poziomu hormonów poprawiających nastrój (np. serotoniny), dzięki której jesteśmy radośni i czujemy się lepiej.

Zmiana czasu marzec 2019 będzie ostatnią?

WP

Zdaniem wielu zmiana czasu jest jednak reliktem przeszłości, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Przestawianie zegarków skutkuje m.in. dużymi problemami w transporcie publicznym. We wrześniu Komisja Europejskaprzedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia zmian czasowych w Europie. W przeprowadzonych w wakacje konsultacjach zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największa liczba w historii) i aż 84% respondentów odpowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Prace nad jej likwidacją wciąż jednak trwają. Planowo po raz ostatni mamy przestawić zegarki w 2021 w roku, a to jakim czasem będziemy się posługiwać, będzie uzależnione od polskiego rządu.

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca, zatem tym razem stanie się to w nocy z 30 na 31 marca 2019. Wskazówki powinniśmy przesunąć o godzinie 2:00 o godzinę do przodu, czyli na 3:00.

Polub WP Wiadomości
WP
WP