Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu 2021. Wkrótce przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. Czy przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz? Kiedy dokładnie jest zmiana czasu? Sprawdź.

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki? Źródło: Pexels
d2hsc67
d2hsc67

W Polce od wielu lat obowiązuje zmiana czasu i dwa razy w roku przestawiamy zegarki. W pierwszym kwartale roku, pod koniec marca o godzinę do przodu przesuwamy wskazówki w zegarkach.

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Najbliższa zmiana czasu odbędzie się w ostatni weekend października, czyli w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. O godzinie 3:00 nad ranem czas zmienia się na zimowy, a tym samym będziemy mieć dopiero godzinę 2:00. Dzięki tej zmianie większość zyska dodatkową godzinę snu, osoby pracujące na nocnej zmianie będą pracowały godzinę dłużej.

Za tę godzinę dostaną jednak dodatkowe wynagrodzenie lub możliwość odebrania wolnego. Warto zwrócić uwagę na to, że większość zegarków przestawia się automatycznie. Nie trzeba się więc martwić, że godzina na zegarku się nie zmieni.

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Musiał przepraszać

Zmiana czasu 2021. Gdzie występuje czas zimowy i letni?

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

d2hsc67

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Europie wskazówek zegara nie przesuwają też mieszkańcy Islandii i Białorusi.

Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach unijnych. Jak zaznaczyło Ministerstwo Rozwoju i Technologii chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie.

Zmiana czasu 2020. Kiedy ostatnia zmiana?

W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której większość opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. W marcu zeszłego roku Parlament Europejski zatwierdził decyzję na temat likwidacji zmiany czasu. Jednak ostateczna decyzja należy do państw członkowskich UE. Planowo ostatni raz zmiana czasu miałaby zostać przeprowadzona w marcu 2021 roku.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim Unii Europejskiej kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hsc67
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hsc67
Więcej tematów