Zmiana czasu 2019. Marcowa zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami. Po raz ostatni przestawimy zegarki?

Zmiana czasu 2019. Marcowa zmiana czasu zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, czy po raz ostatni przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni i kiedy to nastąpi.

Zmiana czasu 2019. Marcowa zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami. Po raz ostatni przestawimy zegarki?
Źródło zdjęć: © iStock.com

21.03.2019 14:59

Zmiana czasu 2019 – po raz ostatni przestawimy zegarki?

Zmiana czasu dla wielu wiąże się z licznymi problemami. Wśród jej wad wymienia się komplikacje w ruchu kolejowym i lotniczym oraz liczne kłopoty w sektorze finansowym. Przeprowadzone w 2018 badanie ukazało, że mieszkańcy Unii Europejskiej zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu. Wiadomo, że tym zagadnieniem zajmuje się Komisja Europejska i ostatecznie zdecydowano, że ostatnia zmiana czasu nastąpi dopiero za trzy lata. Państwa, które opowiedziały się za pozostaniem przy czasie letnim (w tym również Polska), najprawdopodobniej ostatni raz przestawią zegarki w marcu 2021 roku.

Zmiana czasu 2018 – kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni?

Przypominamy, że w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, godzinę zawsze zmieniamy w ostatnią, marcową niedzielę. W rok 2019 nastąpi ona w ostatni dzień miesiąca (31.03.2019), między drugą a trzecią nad ranem. Polska jest jednym z około siedemdziesięciu państw na świecie, w których obowiązuje zmiana czasu. Wprowadzono ją na krótko, w czasach dwudziestolecia wojennego, a wróciła po wojnie, aby doprowadzić do większej oszczędności energii (względy finansowe). Jej celem było również efektywniejsze wykorzystywanie światła słonecznego przez człowieka. Dzięki przestawieniu zegarków do przodu w porze letniej sprawiamy, że czas naszej aktywności jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła dziennego. Słońce korzystnie wpływa na nasz organizm, wytwarzając odpowiedzialną za odporność witaminę D oraz powodując wzrost hormonów poprawiających nastrój np. serotoniny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)