Zmiana czasu 2019. Jesienna zmiana czasu na zimowy coraz bliżej
Zmiany czasu w Polsce dokonujemy dwa razy w roku. Wiosną przestawiamy zegarki na czas letni, a jesienią na czas zimowy. Jest jednak nadzieja, że zmiana czasu niebawem przejdzie do lamusa.
Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2019?
Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 października (noc z soboty na niedzielę). Wskazówki zegara przesuniemy wtedy z godziny 3 na 2. Cofnięcie zegarków oznacza, że będziemy spać godzinę dłużej.
Zmiana czasu z letniego na zimowy nie ucieszy tysięcy osób, które tej nocy będą pracowały na nocną zmianę. Wielu z nich będzie musiało spędzić w pracy godzinę więcej. Jest jednak niewielkie pocieszenie. Pracodawca ma obowiązek zapłacić za dodatkową godzinę pracy lub "oddać" ją w innym terminie.
Jesienna zmiana czasu da się we znaki również wszystkim podróżującym pociągami. Z powodu cofnięcia zegarków czeka ich godzinny postój.
Kolejnej zmiany czasu dokonamy w 2020 roku. W ostatni weekend marca, a dokładnie w nocy z 28 na 29 marca. Wskazówki zegara przesuniemy wtedy z godziny 2 na 3, przez co będziemy spać godzinę krócej.
Zmiana czasu przechodzi do lamusa?
W 2018 roku obywatele UE opowiedzieli się w specjalnej ankiecie za wycofaniem zmiany czasu. W odpowiedzi na ich opinię Parlament Europejski przygotował i przegłosował projekt dyrektywy.
Zgodnie z jego założeniami, do kwietnia 2020 roku, kraje członkowskie powinny podjąć decyzję, czy zostają przy czasie letnim, czy zimowym. Do ostatniej zmiany czasu miałoby dojść w marcu lub październiku 2021 roku.
Może się jednak okazać, że zmiana czasu nie zostanie wycofana. Rządy wielu państw członkowskich nie chcą odejścia od tej tradycji, co może uniemożliwić wprowadzenie dyrektywy w życie.