Trwa ładowanie...
d1obu3q

Zmiana czasu 2019. Jesienna zmiana czasu na zimowy coraz bliżej

Zmiany czasu w Polsce dokonujemy dwa razy w roku. Wiosną przestawiamy zegarki na czas letni, a jesienią na czas zimowy. Jest jednak nadzieja, że zmiana czasu niebawem przejdzie do lamusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu 2019. Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?
Zmiana czasu 2019. Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? (Shutterstock.com)
d1obu3q

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2019?

Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 października (noc z soboty na niedzielę). Wskazówki zegara przesuniemy wtedy z godziny 3 na 2. Cofnięcie zegarków oznacza, że będziemy spać godzinę dłużej.

Zmiana czasu z letniego na zimowy nie ucieszy tysięcy osób, które tej nocy będą pracowały na nocną zmianę. Wielu z nich będzie musiało spędzić w pracy godzinę więcej. Jest jednak niewielkie pocieszenie. Pracodawca ma obowiązek zapłacić za dodatkową godzinę pracy lub "oddać" ją w innym terminie.

d1obu3q

Jesienna zmiana czasu da się we znaki również wszystkim podróżującym pociągami. Z powodu cofnięcia zegarków czeka ich godzinny postój.

Kolejnej zmiany czasu dokonamy w 2020 roku. W ostatni weekend marca, a dokładnie w nocy z 28 na 29 marca. Wskazówki zegara przesuniemy wtedy z godziny 2 na 3, przez co będziemy spać godzinę krócej.

Zmiana czasu przechodzi do lamusa?

W 2018 roku obywatele UE opowiedzieli się w specjalnej ankiecie za wycofaniem zmiany czasu. W odpowiedzi na ich opinię Parlament Europejski przygotował i przegłosował projekt dyrektywy.

d1obu3q

Zgodnie z jego założeniami, do kwietnia 2020 roku, kraje członkowskie powinny podjąć decyzję, czy zostają przy czasie letnim, czy zimowym. Do ostatniej zmiany czasu miałoby dojść w marcu lub październiku 2021 roku.

Może się jednak okazać, że zmiana czasu nie zostanie wycofana. Rządy wielu państw członkowskich nie chcą odejścia od tej tradycji, co może uniemożliwić wprowadzenie dyrektywy w życie.

d1obu3q

Podziel się opinią

Share

d1obu3q

d1obu3q
Więcej tematów