Zmarło 77 osób. Niebezpieczna bakteria rozprzestrzenia się w Japonii
Niebezpieczna bakteria wywołująca paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) rozprzestrzenia się w Japonii. Do 2 czerwca liczba przypadków osiągnęła 977, czyli więcej niż w całym poprzednim roku. Najnowsze dostępne dane wskazują, że między styczniem a marcem w wyniku infekcji zmarło około 77 osób.
Według japońskiego nadawcy publicznego NHK przyczyna tegorocznego wzrostu liczby przypadków STSS w Japonii pozostaje niejasna.
STSS to z angielskiego streptococcal toxic shock syndrome, czyli paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego. Najbardziej podatne na tę infekcję są osoby powyżej 50. roku życia.
Infekcja bakteryjna może prowadzić do szybkiego rozwoju objawów takich jak: ból i obrzęk kończyn, gorączki, niskiego ciśnienia krwi, problemów z oddychaniem, czy niewydolności narządów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dramatyczne nagranie ze Świdnika. Rowerzysta nie miał szans
- Przy obecnym wskaźniku infekcji liczba przypadków w Japonii może w tym roku osiągnąć 2500, a śmiertelność wyniesie 30 procent - stwierdził w rozmowie z "The Japan Times" Ken Kikuchi, profesor chorób zakaźnych na Tokijskim Uniwersytecie Medycznym Kobiet. I dodał, że "większość zgonów ma miejsce w ciągu 48 godzin".
- Gdy tylko pacjent zauważy rano obrzęk stopy, do południa może on rozszerzyć się do kolana i pacjent może umrzeć w ciągu 48 godzin - wyjaśnił Kikuchi.
Najwyższy wskaźnik od 1999 roku
Trwająca epidemia w Japonii przekroczyła już ubiegłoroczny rekord wynoszący 941 wstępnych infekcji - czyli najwyższy od rozpoczęcia prowadzenia statystyk w 1999 r. Japoński Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych zanotował w ubiegłym roku 97 zgonów z powodu STSS.
Większość przypadków STSS jest spowodowana przez bakterie paciorkowcowe grupy A. W rzadkich przypadkach paciorkowiec A może stać się inwazyjny, gdy bakteria wytwarza toksynę umożliwiającą jej przedostanie się do krwioobiegu, powodując poważne choroby, takie jak wstrząs toksyczny.
Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, osoby, które zostały zakażone STSS, w większości przypadków miały również inne choroby towarzyszące, które mogły osłabić zdolność organizmu do walki z infekcją.
źródło: BBC, "The Japan Times"
Czytaj też: