ŚwiatZmarła Susan Sontag - amerykańska pisarka, eseistka

Zmarła Susan Sontag - amerykańska pisarka, eseistka

Amerykańska pisarka Susan Sontag zmarła w nowojorskim szpitalu - podał na swoich stronach internetowych "Los Angeles Times". Znana eseistka chorowała na białaczkę. Miała 71 lat.

28.12.2004 20:05

Znana z szerokich zainteresowań publicystka i eseistka, zaliczana do grona twórców i teoretyków postmodernizmu, autorka 17 książek, była także działaczką na rzecz praw człowieka i angażowała się politycznie po stronie lewicy.

Studiowała na uniwersytetach w Berkeley, Chicago i Oksfordzie, a później wykładała literaturę i filozofię w wielu uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Harvarda. Angażowała się politycznie po stronie lewicy.

Do jej najbardziej znanych tekstów eseistycznych należą: głośny esej "Notes on Camp" z 1964 roku ("Notatki o kampie" ukazały się w "Literaturze na Świecie" nr 9/1979), "On Photography" z 1977, nagrodzone w USA rok później nagrodą krytyków National Book Critics Circle (O fotografii, 1977, wyd. pol. 1986), "Ilness as Metaphor" (Choroba jako metafora, 1978), "AIDS and its Metaphors" (AIDS i jego metafory, 1989).

Opublikowała zbiór opowiadań "I, etcetera" (Ja, etcetera, 1978) i powieści: "The Benefactor" (Dobroczyńca, 1963), "Death Kit" (Zestaw do śmierci, 1967, wyd. pol. 1989) i "The Volcano Lover" (Miłośnik wulkanów, 1992, pol. wyd. 1997). Napisała też sztukę teatralną "Alice in Bed" (Alicja w łóżku) i nakręciła cztery filmy.

W latach 1987-89 przewodniczyła amerykańskiemu PEN Clubowi. W latach 80. dała się poznać jako zwolenniczka "Solidarności". Od 1993 do 1996 przyjeżdżała kilkakrotnie do Bośni i mieszkała w Sarajewie. Otrzymała honorowe obywatelstwo Sarajewa.

Kiedy ajatollah Chomeini wydał fatwę na Salmana Rushdiego za jego bluźniercze dla islamu "Szatańskie wersety", Sontag pomagała w organizowaniu protestów społeczności literackiej przeciwko wyrokowi na pisarza.

W roku 2000 ukazała się jej powieść "In America" (W Ameryce, wyd. pol. 2003 ), opowiadająca o pięknej polskiej aktorce końca XIX w., która tworzy w Ameryce krainę utopii. Intryga powieści oparta jest na plotce o romansie Henryka Sienkiewicza i Heleny Modrzejewskiej. "W Ameryce" to studium psychologiczne kobiety o wybujałych ambicjach, napisane przez feministkę.

Powieściowa bohaterka dociera do Kalifornii i tam buduje swoją wizję wspólnoty, opartą na modnych wówczas teoriach socjalizmu utopijnego Charlesa Fouriera i jego anarchizującej koncepcji idealnego ustroju. W podróż do Ameryki zabrała grupę polskich intelektualistów - polska elita została przez Sontag pokazana jako elita na miarę europejską. Książka zdobyła w Ameryce nagrodę National Book Award dla powieści historycznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)