Trwa ładowanie...

Zmarła dr Elżbieta Dziębowska - muzykolog i uczestniczka "Akcji Kutschera"

• 4 kwietnia 2016 r. zmarła dr Elżbieta Dziębowska
• Była łączniczką w batalionie „Parasol”, ps. "Dewajtis"
• Brała udział w udanej akcji likwidacji Franza Kutschery zwanego "katem Warszawy"
• Wałczyła Powstaniu Warszawskim
• Po wojnie pracowała naukowo i jako redaktor

Zmarła dr Elżbieta Dziębowska - muzykolog i uczestniczka "Akcji Kutschera"Źródło: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
d1k9o2l
d1k9o2l

• 4 kwietnia 2016 r. zmarła dr Elżbieta Dziębowska
• Była łączniczką w batalionie „Parasol”, ps. "Dewajtis"
• Brała udział w udanej akcji likwidacji Franza Kutschery zwanego "katem Warszawy"
• Walczyła w Powstaniu Warszawskim
• Po wojnie pracowała naukowo i jako redaktor

Dr Dziębowska urodziła się 16 kwietnia 1929 r. w Warszawie. Jako 15-letnia dziewczyna walczyła w Powstaniu Warszawskim. Wcześniej wzięła udział w akcji Weffels (zamachu na gestapowca Ernsta Weffelsa) i akcji Kutschera (likwidacji Franza Kutschery, dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski).

Po wojnie ukończyła liceum, a następnie muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1954-1970 związana była najpierw jako asystent, później adiunkt z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, potem od 1970 do 1989 r. z Katedrą Historii i Teorii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1973-1983 wykładała również w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dziełem jej życia była jednak pionierska w światowym piśmiennictwie muzycznym Encyklopedia Muzyczna PWM (Część biograficzna). Blisko 40 lat była redaktorem naczelnym tej wyjątkowej pozycji. Do końca 2012 r. zredagowała 12 tomów.

d1k9o2l

Dr Dziębowska została odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W 2007 roku na chodniku przy Alejach Ujazdowskich, tam gdzie stała „Dewajtis” podczas akcji Kutschera, wmurowana została tablica pamiątkowa. W 2010 r. odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu Jej wybitnych zasług dla polskiego środowiska muzycznego.

- To wielka strata nie tylko dla polskiego środowiska muzycznego. Poświęcenie i zaangażowanie, z jakimi pracowała nad przedsięwzięciem życia, nad słynną na całym świecie Encyklopedią Muzyczną PWM, były niezwykłe. Mimo przeciwności losu i wielu trudności, z konsekwencją i uporem dążyła do celu" - powiedział Adam Radzikowski, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

- Dr Dziębowska była mistrzynią sztuki redakcyjnej, niedościgłym wzorem dla setek muzykologów i redaktorów. Wiedziała, jak z lawiny słów wyłowić ukryty sens, jak w sposób oszczędny sformułować głębokie w treści encyklopedyczne hasło - dodał dr Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM.

Na podstawie informacji prasowej dostarczonej przez Polskie Wydawnictwa Muzyczne.

d1k9o2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k9o2l
Więcej tematów