Trwa ładowanie...

Zmarła czołowa działaczka konserwatywna Phyllis Schlafly

• W wieku 92 lat zmarła 5 września Phyllis Schlafly, nazywana "matką - założycielką" współczesnego konserwatyzmu amerykańskiego
• O zgonie poinformowała założona przez nią organizacja Eagle Forum. Informację potwierdził jej syn John Schlafly

Zmarła czołowa działaczka konserwatywna Phyllis SchlaflyŹródło: Wikipedia
d3b4a8b
d3b4a8b

Schlafly była konserwatywną działaczką społeczną, pisarką i publicystką. Zyskała ogólnokrajowy rozgłos w roku 1964 po opublikowaniu książki "A Choice Not an Echo", która stała się swego rodzaju manifestem skrajnej prawicy. Sprzedano jej 3 mln egzemplarzy.

Energicznie zwalczała ruch feministyczny nazywając jego działaczki "bandą rozgoryczonych kobiet usiłujących przy pomocy konstytucji znaleźć rozwiązanie ich osobistych problemów". Stale podkreślała, że "kobiety znajdują najpełniejsze spełnienie w domu i rodzinie".

W latach 70. ub. wieku Schlafly zwalczała Poprawkę o Równych Prawach (ERA) do Konstytucji USA i sprzeciwiała się inicjatywom zakazu dyskryminacji ze względu na płeć. Była również przeciwna zrównaniu płac kobiet i mężczyzn argumentując, że różnica ta "nie jest zła, jeśli przyczynia się do trwałości małżeństwa".

Jako swoje największe osiągnięcie uważała stworzenie w 1972 skrajnie konserwatywnej organizacji Eagle Forum. Obecnie organizacja ta ma filie w kilkunastu stanach i zrzesza - według własnych danych - 80 tys. członków.

d3b4a8b

Program Eagle Forum zakłada dążenie do niskich podatków, rozbudowy sił zbrojnych, uznania angielskiego za jedyny język w szkołach. Eagle Forum jest też przeciwna przyznawaniu wiz umożliwiających legalną pracę w USA.

Schlafly prowadziła aktywną działalność polityczną mimo ukończenia 90 lat. W br. poparła kandydaturę Donalda Trumpa na prezydenta USA i jego program w sprawie imigracji. Brała też udział w niedawnej konwencji Republikanów w Cleveland.

Magazyn dla kobiet "Ladies' Home Journal" uznał Schlafly za jedną ze 100 najważniejszych kobiet XX wieku.

Schlafly zmarła w swym domu na przedmieściach St.Louis, gdzie mieszkała przez całe życie. Według jej syna przyczyną zgonu była choroba nowotworowa.

d3b4a8b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b4a8b
Więcej tematów