Trwa ładowanie...
d3gb1pp
d3gb1pp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarła artystka Ewa Krakowska, b. żona T. Kantora

W Krakowie zmarła Ewa Krakowska - absolwentka krakowskiej ASP, malarka, scenografka, była żona Tadeusza Kantora. Miała 89 lat, do końca była aktywna artystycznie. Jak poinformował Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, artystka zmarła 6 sierpnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3gb1pp

Ewa Krakowska urodziła się 20 stycznia 1922 roku w Krakowie, była studentką Kunstgewerbeschule (okupacyjnej Państwowej Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Krakowie), absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Zajmowała się scenografią, tkaniną artystyczną, malarstwem i fotografią. W latach 1945-1961 była żoną Tadeusza Kantora, później - Franciszka Wojciecha Krakowskiego. W 2009 roku ukazała się jej książka "Szkice z pamięci" (Cricoteka 2009).

Jak podaje wydawca, książka jest opowieścią o przyjaciołach, małżeństwie z Tadeuszem Kantorem i ówczesnym etapie jego twórczości. "Publikacja ta, z uwagi na bohaterów opowieści, a także ilość ilustracji (...) stanowi nie tylko bogato ilustrowany dokument życia i twórczości głównego bohatera utworu i towarzyszki jego życia - narratorki, ale też kreśli obraz życia artystycznego tamtego czasu, portret krakowskiego środowiska artystycznego lat 40" - zaznacza wydawca.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 12 sierpnia o godz. 12.20 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

d3gb1pp

Podziel się opinią

Share

d3gb1pp

d3gb1pp
Więcej tematów