Trwa ładowanie...
d2ofg8d

Zmarł Tadeusz Komendant, wybitny eseista i tłumacz. "Cieszę się, że żyłem"

O śmierci pisarza poinformował w środę Instytut Książki: "Dziś rano odszedł Tadeusz Komendant, wybitny eseista, krytyk literacki i tłumacz, redaktor 'Twórczości', wychowawca pokoleń polonistów".
Share
Tadeusz Komendant, krytyk literacki i wykładowca
Tadeusz Komendant, krytyk literacki i wykładowcaŹródło: Muzeum Literatury
d2ofg8d

Informację o śmierci pisarza i wykładowcy potwierdzili w mediach społecznościowych dziennikarz Piotr Bratkowski i pisarz Marcin Orliński.

Tadeusz Komendant urodził się w 1952 r. w Pokośnie na dawnej Grodzieńszczyźnie. Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1982 r. był wykładowcą na polonistyce UW w Zakładzie Teorii Literatury i Poetyki.

Jako krytyk debiutował w 1973 r. szkicem o Rafale Wojaczku na łamach “Nowego Wyrazu”. Od 1986 r. pracował w redakcji miesięcznika "Twórczość”, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego i kierownikiem działu eseju.

d2ofg8d

Znany był jako tłumacz i popularyzator dzieł Michela Foucault, któremu poświęcił swoją książkę ("Władze dyskursu. Michel Foucault w poszukiwaniu siebie"). Był najwybitniejszym znawcą dzieł francuskiego pisarza w Polsce - napisał Instytut Książki.

W jednym z ostatnich esejów opublikowanych na łamach "Twórczości” (seria pod tytułem "Cieszę się, że") Tadeusz Komendant napisał: "Nie wiem, ile czasu to jeszcze potrwa i ile 'Cieszę się, że' powstanie, bo to work in progress, jak życie. Wiem, że ostatni zapis ma brzmieć: Cieszę się, że żyłem".

Źródła: Instytut Książki, Akademia Artes Liberales

d2ofg8d

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ofg8d

Podziel się opinią

Share
d2ofg8d
d2ofg8d
Więcej tematów