Trwa ładowanie...
d3nadgt

Zmarł słynny piosenkarz Pino Daniele

W wieku 59 lat w Rzymie zmarł na serce jeden z najbardziej znanych włoskich piosenkarzy Pino Daniele. Artysta jeszcze w wieczór sylwestrowy wystąpił na transmitowanym przez telewizję RAI koncercie w Dolinie Aosty.
Share
Pino Daniele na koncercie w połowie grudnia 2014 r.
Pino Daniele na koncercie w połowie grudnia 2014 r.Źródło: PAP/EPA, Fot: Cesare Abbate
d3nadgt

Wiadomość o śmierci uwielbianego przez Włochów balladzisty, gitarzysty, bluesmana i piosenkarza znalazła się na czołówkach we wszystkich mediach.

W Neapolu, gdzie Pino Daniele urodził się w 1955 roku, ogłoszono żałobę. Opuszczono do połowy masztu flagi na gmachach instytucji i urzędów oraz władz miasta.

Pino Daniele uważany był za najwybitniejszego reprezentanta muzyki, czerpiącej inspiracje z neapolitańskich tradycji. Niektóre swe piosenki napisał w dialekcie neapolitańskim.

d3nadgt

Kondolencje jego rodzinie złożył urodzony również w Neapolu prezydent Włoch Giorgio Napolitano.

Począwszy od lat 70. piosenkarz wydał około 30 płyt. W kolejnych okresach swej twórczości łączył wszelkie możliwe gatunki muzyczne sięgając np. do elementów muzyki etnicznej z odległych zakątków świata i jazzu.

Współpracował z jazzmanem Chickiem Coreą i Patem Methenym oraz z zespołem Simple Minds.

Na jego koncertach w całych Włoszech i w wielu krajach, gdzie był znany, gromadziła się widownia licząca dziesiątki tysięcy osób.

Jego najsłynniejsze piosenki to m.in. "Terra mia", "Je so pazzo", "Io per lei", "Napule e".

Miliony Włochów oglądały występ Pino Daniele podczas wielkiego koncertu sylwestrowego, zorganizowanego przez telewizję RAI w Courmayer u stóp Masywu Mont Blanc. Zaśpiewał wtedy kilka swych największych przebojów.

d3nadgt

Podziel się opinią

Share
d3nadgt
d3nadgt
Więcej tematów