Trwa ładowanie...
d2c1rkd
d2c1rkd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł najstarszy w kraju muzułmański duchowny Stefan Mustafa Jasiński

W Białymstoku zmarł w piątek wieczorem imam Stefan Mustafa Jasiński - senior tatarskiej społeczności w Polsce i najstarszy w kraju muzułmański duchowny. W lutym skończył 104 lata. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę w Bohonikach (Podlaskie).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2c1rkd

Informację o śmierci imama Jasińskiego przekazał PAP w sobotę Musa Czachorowski, rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR).

Stefan Mustafa Jasiński urodził się w Malawiczach Górnych niedaleko Sokółki (Podlaskie). Jego rodzina mieszkała potem m.in. w Symferopolu, Kazaniu i Wilnie.

Jako duchowny związał się początkowo z meczetem w Kruszynianach (obecnie to jedna z dwóch w kraju zabytkowych świątyń muzułmańskich), prowadził też naukę religii muzułmańskiej dla dzieci w Sokółce. W latach 90. ubiegłego wieku pełnił obowiązki imama meczetu w Bohonikach, by po roku 2000 ponownie wypełniać powinności duchowne w Kruszynianach.

d2c1rkd

Od roku 2006 był imamem w domu modlitwy w Białymstoku, honorowym imamem - również także w muzułmańskiej gminie w Kruszynianach. W 2011 roku, z okazji jego setnych urodzin, ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla społeczności i kraju.

- Wielki człowiek, pozostanie na zawsze w naszych sercach, drugiego takiego już nie będzie - mówią o zmarłym przedstawiciele MZR. Szanowany był nie tylko z racji pełnionej posługi kapłańskiej, ale także za życzliwość i skromność. Zwracano też uwagę, że jego osoba to ponad stuletnie świadectwo tatarskiej i muzułmańskiej historii w Polsce.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę w Bohonikach k. Sokółki (Podlaskie). Na tamtejszym cmentarzu muzułmańskim (mizarze) zmarły będzie pochowany.

Przedstawiciele MZR szacują, że w kraju jest ok. 5 tys. obywateli polskich wyznających islam, to głównie osoby pochodzenia tatarskiego, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Wszystkich muzułmanów jest kilka razy więcej, to głównie studenci, dyplomaci, przedsiębiorcy i uchodźcy z krajów islamskich.

d2c1rkd

Podziel się opinią

Share

d2c1rkd

d2c1rkd
Więcej tematów