Erazm Ciołek i jego najważniejsze prace
Fotografik, fotoreporter Erazm Ciołek zmarł w Warszawie - poinformował rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki. Miał 75 lat. W latach 1965-1970 Ciołek był pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej i Centralnej Agencji Fotograficznej.
Erazm Ciołek dokumentował wydarzenia związane z "Solidarnością" i stanem wojennym, spotkania działaczy opozycji, papieskie wizyty w ojczyźnie. Był autorem licznych wystaw i laureatem wielu nagród. To Erazm Ciołek w 1981 roku wydał album zawierający 112 zdjęć strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej. W stanie wojennym dokumentował manifestacje "Solidarności", niezależne wystawy plastyczne, życie parafii św. Stanisława Kostki, w której pracował ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Wykonał pokazywaną w całej Polsce serię zdjęć podczas pogrzebu warszawskiego maturzysty, Grzegorza Przemyka, zamordowanego przez Milicję Obywatelską w maju 1983 roku. Artysta był autorem zdjęć między innymi: Zbigniewa Bujaka, Bronisława Geremka, Andrzeja Gwiazdy, Wojciecha Jaruzelskiego, Jacka Kuronia, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Adama Michnika, Anny Walentynowicz oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1989 roku był jednym z fotografów, którzy przygotowali wspólne zdjęcia kandydatów "Solidarności" w wyborach do sejmu z Lechem Wałęsą.
(PAP/aka)