Trwa ładowanie...

Zmarł astronom prof. Janusz Kałużny

Po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł astrofizyk prof. Janusz Kałużny, astronom z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN - poinformowała dyrekcja placówki. Był autorem około 300 publikacji naukowych.

Share
Zmarł astronom prof. Janusz Kałużny
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d3d84uo

Janusz Kałużny urodził się w listopadzie 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1980. Stopień doktora uzyskał w 1985 roku, habilitację przeprowadził w 1994 roku, a cztery lata później otrzymał tytuł profesora. Był pracownikiem Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Jego zainteresowania naukowe obejmowały przede wszystkim fotometrię i spektroskopię gwiazdową, badania gwiazd zmiennych w gromadach gwiazd, a także układów podwójnych gwiazd.

W 1984 roku został laureatem Nagrody Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, przyznawanej naukowcom w wieku do 35 lat za wybitny indywidualny dorobek w dziedzinie astronomii.

d3d84uo

Kałużny był autorem około 300 publikacji naukowych z dziedziny astronomii. Był także promotorem ośmiu rozpraw doktorskich oraz recenzentem kilkunastu kolejnych.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Międzynarodowej Unii Astronomicznej (w tym dwóch jej komisji tematycznych: bliskich układów podwójnych gwiazd oraz gwiazd zmiennych), a także Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk. Był także przedstawicielem Polski w Naukowej Grupie Roboczej SALT - Wielkiego Teleskopu Południowoafrykańskiego, w którym nasz kraj ma ok. 11-procentowy udział.

d3d84uo

Podziel się opinią

Share
d3d84uo
d3d84uo
Więcej tematów