Trwa ładowanie...
d3fw4ii
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł astronom prof. Janusz Kałużny

Po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł astrofizyk prof. Janusz Kałużny, astronom z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN - poinformowała dyrekcja placówki. Był autorem około 300 publikacji naukowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł astronom prof. Janusz Kałużny
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3fw4ii

Janusz Kałużny urodził się w listopadzie 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1980. Stopień doktora uzyskał w 1985 roku, habilitację przeprowadził w 1994 roku, a cztery lata później otrzymał tytuł profesora. Był pracownikiem Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Jego zainteresowania naukowe obejmowały przede wszystkim fotometrię i spektroskopię gwiazdową, badania gwiazd zmiennych w gromadach gwiazd, a także układów podwójnych gwiazd.

W 1984 roku został laureatem Nagrody Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, przyznawanej naukowcom w wieku do 35 lat za wybitny indywidualny dorobek w dziedzinie astronomii.

d3fw4ii

Kałużny był autorem około 300 publikacji naukowych z dziedziny astronomii. Był także promotorem ośmiu rozpraw doktorskich oraz recenzentem kilkunastu kolejnych.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Międzynarodowej Unii Astronomicznej (w tym dwóch jej komisji tematycznych: bliskich układów podwójnych gwiazd oraz gwiazd zmiennych), a także Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk. Był także przedstawicielem Polski w Naukowej Grupie Roboczej SALT - Wielkiego Teleskopu Południowoafrykańskiego, w którym nasz kraj ma ok. 11-procentowy udział.

d3fw4ii

Podziel się opinią

Share

d3fw4ii

d3fw4ii
Więcej tematów