PolskaZłote Berło dla Gajosa, Małe Berło dla Adamczyka

Złote Berło dla Gajosa, Małe Berło dla Adamczyka

Nagrodę Złotego Berła - wyróżnienie Fundacji Kultury Polskiej (FKP) - odebrał w Warszawie wybitny polski aktor i reżyser, Janusz Gajos. Tzw. Małe Berło - nagrodę przyznawaną przez laureata Złotego Berła - otrzymał aktor Piotr Adamczyk.

Złote Berło dla Gajosa, Małe Berło dla Adamczyka
Źródło zdjęć: © PAP

Gajosa uhonorowano za wirtuozerskie kreacje teatralne i filmowe pogłębiające prawdę o człowieku naszych czasów - powiedziała podczas konferencji prasowej przewodnicząca kapituły nagrody, aktorka Beata Tyszkiewicz.

Wszystko, co aktor robi na scenie, w jakiejś mierze odnosi się do otaczających nas realiów. Przykładem tego może być film "Ucieczka z kina Wolność" z 1989 r., kiedy już było wiadomo, że zanosi się na wielkie zmiany w Polsce, choć nikt wówczas nie wiedział, jakie one będą. Mnie też udało się wtedy wziąć udział w tym filmie - takie momenty są ważne, wtedy widzimy, że nasza praca odnosi się bezpośrednio do rzeczywistości - powiedział tegoroczny laureat Złotego Berła.

Gajos przyznał Małe Berło 33-letniemu Adamczykowi. To człowiek ambitny, pracowity, skromny i pokorny wobec swojego zawodu - podkreślił Gajos.

Nagrody przyznawane z rąk mistrzów należą do wyjątkowych, zwłaszcza, jeżeli - jak w moim przypadku - mistrzem jest Janusz Gajos. Zdaję sobie sprawę z tego, że to wyróżnienie zobowiązuje mnie do kroczenia jego ścieżką zawodową - mam nadzieję, iż temu podołam - powiedział Adamczyk.

FKP przyznaje Złote Berło od 1999 roku. Dotąd nagrodę tę otrzymali Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś i Sławomir Mrożek. W ramach nagrody laureaci otrzymywali dotąd 100 tys. złotych (fundatorem kwoty jest Bank Millennium), od tego roku suma ta wynosi 110 tys. zł. Laureaci Złotego Berła przyznają następnie wskazanym przez siebie osobom lub instytucjom Małe Berło (do którego dołączana jest kwota 11 tys. zł).

Janusz Gajos urodził się 23 września 1939 r. w Dąbrowie Górniczej. Kształcił się na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1965 r. (dyplom uzyskał sześć lat później).

Jako aktor zadebiutował w 1964 r., w roli Pietrka w filmie "Panienka z Okienka". Wielką popularność w Polsce i zagranicą zdobył dzięki roli Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970).

Występował w wielu filmach m.in. w "Trzech Kolorach" Krzysztofa Kieślowskiego, "Człowieku z żelaza" i "Zemście" Andrzeja Wajdy, "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, a także w "Piłkarskim pokerze" i "Szczęśliwego Nowego Jorku" Janusza Zaorskiego, "Ucieczce z kina 'wolność'" Wojciecha Marczewskiego" oraz "Śmierci jak kromka chleba" Kazimierza Kutza.

Od sezonu 2003/2004 Gajos jest w zespole Teatru Narodowego. Od dwóch lat wykłada w łódzkiej szkole filmowej.

Piotr Adamczyk urodził się 21 marca 1972 roku w Warszawie. Ukończył stołeczną Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, jest też stypendystą Brytyjsko-Amerykańskiej Szkoły Teatralnej w Londynie.

W 1995 roku wystąpił w filmie "Cwał" Krzysztofa Zanussiego. Następnie występował m.in. w Teatrze Telewizji, a w 1999 r. wystąpił - m.in. obok Gajosa - w filmie "Egzekutor" Filipa Zylbera. Popularność zdobył głównymi rolami w "Chopin - Pragnienie miłości" (2000) Jerzego Antczaka i "Karol - człowiek, który został Papieżem" (2005) Giacomo Battiato.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)