Trwa ładowanie...

Złota wieś Przemysława Czarnka. Szkoła dostała 15 mln zł, kieruje nią szwagier ministra

Wiejska szkoła pod Lublinem, którą kieruje szwagier ministra edukacji Przemysława Czarnka, może mieć najwyższy w Polsce wskaźnik rządowych dotacji na głowę. Na jednego ucznia przypada tam 59 288 zł, a działają w niej jeszcze trzy rządowe programy edukacyjne. Obok szkoły powstała jednostka ochotniczej straży pożarnej. Załapała się na dofinansowanie z programu "Willa Plus".

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie Źródło: PAP, fot: PAP/Marcin Obara
d3fs3bi
d3fs3bi

Przemysław Czarnek bronił się w Sejmie przed zarzutami od rozdawania dotacji w aferze opisywanej przez media jako "Willa Plus". Chciał udowodnić, że przede wszystkim to szkoły mogą liczyć na jego wsparcie, zaś opozycja robi z igły widły. W zapalczywości przeszarżował i sam wskazał kolejny kontrowersyjny wątek swojego rozdawnictwa.

"Pani minister skierowała do MEiN pismo z wnioskiem, żebyśmy dokładnie pokazali inwestycje za 5,2 mld zł. (....) Mogę dać przykłady. To na przykład Jakubowice Konińskie prowadzone przez SLD-owskiego wójta. 15 milionów zł na rozbudowę szkoły" - grzmiał z mównicy Czarnek. Adresatką słów była Krystyna Szumilas, posłanka PO i była minister edukacji.

Riposta jest miażdżąca. Szumilas przypomniała, że dyrektorem szkoły w Jakubowicach Konińskich jest szwagier ministra. Jej zdaniem, dotacje oświatowe dla wsi liczącej 2 tys. mieszkańców są nieproporcjonalnie wysokie do innych regionów. Jak ustaliła WP, w szkole uczy się 253 uczniów. Zatem na ucznia przypada 59 288 zł.

Szwagier Czarnka zabiera głos. Dziękuje wójtowi, nie ministrowi

Dyrektor szkoły w Jakubowicach Konińskich Przemysław Chudzik w rozmowie z WP potwierdził, iż w dwóch etapach szkoła otrzymała 15 mln zł dotacji. Trwa rozbudowa sal lekcyjnych za 5 mln zł, nieco wcześniej wybudowano nową salę gimnastyczną. - To nie jest przesada, takie są rzeczywiste potrzeby szkoły. Rozbudowujemy się, aby dzieci nie musiały się uczyć na dwie zmiany - komentuje sprawę kwoty dofinansowania.

d3fs3bi

- Ja nie mam nic do polityki ministra Czarnka. Wniosek o dofinansowanie składał urząd naszej gminy, to nie pan minister przyznawał dotację, ale była to decyzja rządowa. Jestem bardzo wdzięczny panu wójtowi za podjęte starania - mówi nam Chudzik. Pytany, czy pozytywna decyzja może wynikać z tego, że jest szwagrem ministra, odmówił wypowiedzi. - Nie będę się do tego odnosił - odpiera.

Zobacz też: Takie jest zagrożenie. Były polityk PiS o problemie Czarnka

Nieco inaczej widzi sprawę wójt gminy Niemce Krzysztof Urbaś. - Złożyliśmy kilka wniosków o dofinansowanie inwestycji w szkołach. Faktycznie, akurat Jakubowice Konińskie dostały najwięcej - mówi nam wójt. Wylicza, że gmina uzyskała 4 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy szkole w Rudce Kozłowieckiej. Rządzący odmówili dofinansowania budowy nowej szkoły we wsi Nasutów. To było najdroższe zadanie w gminie, wycenione na 30 mln zł.

d3fs3bi

- Nie mogę narzekać, że ktoś nam coś przyznaje. W sprawie pieniędzy dla gminy chętnie dogadam się z samym Belzebubem. Niech pan to jakoś tak opisze, żeby minister się na mnie nie obraził. Nie jestem z SLD, jak on to powiedział, tylko z PSL - zaznacza wójt.

Czarnek i wieś obsypana dotacjami

Jakubice Konińskie graniczą z Lublinem, matecznikiem i twierdzą sympatyków Czarnka. Polityk był wojewodą lubelskim. We wsi większość mówi o nim "pan minister-profesor". Jest przecież wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wieś liczy około 2 tys. mieszkańców, a doliczając niezameldowanych lublinian - 3 tys. osób. Miejscowa szkoła korzysta z kilku rządowych programów, jak Laboratoria Przyszłości (dofinansowanie 60 tys. zł), Program "Aktywna Tablica" (35 tys. zł).

- Afera z Czarnkiem? W takich sprawach ja się nie będę wypowiadał. Do widzenia państwu - kończy rozmowę sołtys wsi.

d3fs3bi

Pieniądze nie tylko dla szkoły

Okazuje się, że dotacje rządowe otrzymała nie tylko szkoła. W 2020 roku we wsi zarejestrowała się ochotnicza straż pożarna. Co ciekawe, jest to drugie stowarzyszenie i konkurencyjne wobec działającej od wielu lat jednostki OSP Jakubowice Konińskie Kolonia. Mieszkańcy wsi mówią nam, że nowa jednostka nie brała jeszcze udziału w żadnej akcji ratunkowej, "a już minister Czarnek kręcił się przy nich i wręczał".

W czerwcu 2022 roku stowarzyszenie dostało promesę na zakup sprzętu ratowniczego (dokument wręczał minister Czarnek), w lipcu - 10 tys. zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy (grant od zarządu województwa). W listopadzie OSP przyznano 4,6 tys. zł od MSWiA jako promesę na zakup sprzętu i umundurowania dla młodzieżowej drużyny pożarniczej. Z tej okazji z młodymi druhami fotografował się minister Czarnek.

Pomiędzy listopadem a grudniem OSP zrealizowała 50-tysięczny grant od ministerstwa edukacji na działanie pt. "Edukacja poprzez sport". Tak dochodzimy do największych pieniędzy. W styczniu Zarząd Stowarzyszenia OSP Jakubowice Konińskie kupił od prywatnego właściciela działkę przy szkole podstawowej (tej, w której szwagier ministra jest dyrektorem). Transakcję udało się sfinansować dzięki Programowi Inwestycyjnemu Ministerstwa Edukacji i Nauki. OSP wnioskowało o 650 tys. zł.

d3fs3bi

Tym samym strażacy otarli się o aferę opisywaną w mediach jako "Willa Plus". Polegała ona na tym, że z programu ministerialnego podzielono 40 mln zł pomiędzy organizacje, których działacze powiązani z PiS sfinansowali zakup domów jako nowych siedzib tych podmiotów, z możliwością ich przejęcia w przyszłości. Z OSP Jakubowice Konińskie nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Stowarzyszenie na własnej stronie poinformowało, iż działka będzie "miejscem do aktywności fizycznej i spotkań dla lokalnej społeczności", "w najbliższej przyszłości będzie możliwe stworzenie profesjonalnej infrastruktury sportowej".

Tomasz Molga, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fs3bi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fs3bi
Więcej tematów