Co czeka nas w październiku? Synoptycy pokazali mapy, wszystko jasne
Cieplej niż dotąd na wschodzie i bardziej deszczowo na zachodzie kraju. Synoptycy z IMGW pokazali mapy pogodowe na październik. I wszystko stało się jasne. Wiemy więc, jaka czeka nas aura i kiedy warto wyciągnąć cieplejsze kurtki z szafy.
03.10.2024 | aktual.: 03.10.2024 11:42
Sprawdź szczegółową prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Od basenu Morza Śródziemnego, przez centrum kontynentu, po północno-zachodnią Rosję i północną Skandynawię pogodę kształtują niże. Polska pozostaje pod wpływem płytkiego układu niżowego niżu, którego ośrodek powoli przemieszcza się znad centralnej ku północno-wschodniej Polsce. Napływa wilgotne powietrze polarne morskie.
To oznacza - oczywiście - jesienne ochłodzenie, ale synoptycy mają dobre informacje. Z długoterminowej prognozy wynika, że październik, zwłaszcza na wschodzie, może być cieplejszy niż zwykle.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nawet 18 stopni w październiku
Jak widać na mapach prezentowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do połowy października ciepłe kurtki nie powinny być jeszcze potrzebne. W całym kraju termometry mogą wskazywać do 15 - 17 st. C, a na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, termometry wskażą nawet do 18 kresek.
Chłodniej zacznie się robić dopiero po 14 października. Wówczas spodziewać się należy spadku temperatury do 8 - 9 stopni. Podobnie, jak wcześniej, w zachodniej i południowej Polsce ma być o kilka stopni więcej, do 11 - 12.
Na wschodzie cieplej, na zachodzie więcej deszczu
Eksperci zwracają jednak uwagę, że w porównaniu z minionymi latami, październik we wschodniej części kraju w tym roku będzie cieplejszy, niż zwykle.
Jednocześnie z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w centralnej i zachodniej Polsce często będziemy korzystali z parasoli. W tych rejonach październik ma być bardziej deszczowy niż dotąd.
Listopad i grudzień też powyżej normy
Już od końca września, zwłaszcza w wysokich partiach gór, pojawiały się lokalne przymrozki. Na porządne ochłodzenie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Co prawda, z tygodnia na tydzień średnia temperatura będzie powoli spadać, jednak będą to niewielkie różnice.
Synoptycy przewidują, że listopad oraz grudzień - podobnie, jak październik - będą cieplejsze niż zwykle. Pozostaje jedynie wierzyć, że pogoda - jak to ona - znów zmieni zdanie.
Czytaj również:
Źródło: IMGW/PAP/Ventusky/WP