Co czeka nas w październiku? Synoptycy pokazali mapy, wszystko jasne

Cieplej niż dotąd na wschodzie i bardziej deszczowo na zachodzie kraju. Synoptycy z IMGW pokazali mapy pogodowe na październik. I wszystko stało się jasne. Wiemy więc, jaka czeka nas aura i kiedy warto wyciągnąć cieplejsze kurtki z szafy.

 Synoptycy pokazali mapy na październik
Synoptycy pokazali mapy na październik
Źródło zdjęć: © IMGW, Pixabay
Katarzyna Staszko

Sprawdź szczegółową prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

Od basenu Morza Śródziemnego, przez centrum kontynentu, po północno-zachodnią Rosję i północną Skandynawię pogodę kształtują niże. Polska pozostaje pod wpływem płytkiego układu niżowego niżu, którego ośrodek powoli przemieszcza się znad centralnej ku północno-wschodniej Polsce. Napływa wilgotne powietrze polarne morskie.

To oznacza - oczywiście - jesienne ochłodzenie, ale synoptycy mają dobre informacje. Z długoterminowej prognozy wynika, że październik, zwłaszcza na wschodzie, może być cieplejszy niż zwykle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacja archeologiczna pod Warszawą. Wisła odsłoniła zabytek sprzed wieków

Nawet 18 stopni w październiku

Jak widać na mapach prezentowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do połowy października ciepłe kurtki nie powinny być jeszcze potrzebne. W całym kraju termometry mogą wskazywać do 15 - 17 st. C, a na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, termometry wskażą nawet do 18 kresek.

Chłodniej zacznie się robić dopiero po 14 października. Wówczas spodziewać się należy spadku temperatury do 8 - 9 stopni. Podobnie, jak wcześniej, w zachodniej i południowej Polsce ma być o kilka stopni więcej, do 11 - 12.

© IMGW

Na wschodzie cieplej, na zachodzie więcej deszczu

Eksperci zwracają jednak uwagę, że w porównaniu z minionymi latami, październik we wschodniej części kraju w tym roku będzie cieplejszy, niż zwykle.

Jednocześnie z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w centralnej i zachodniej Polsce często będziemy korzystali z parasoli. W tych rejonach październik ma być bardziej deszczowy niż dotąd.

© IMGW

Listopad i grudzień też powyżej normy

Już od końca września, zwłaszcza w wysokich partiach gór, pojawiały się lokalne przymrozki. Na porządne ochłodzenie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Co prawda, z tygodnia na tydzień średnia temperatura będzie powoli spadać, jednak będą to niewielkie różnice.

Synoptycy przewidują, że listopad oraz grudzień - podobnie, jak październik - będą cieplejsze niż zwykle. Pozostaje jedynie wierzyć, że pogoda - jak to ona - znów zmieni zdanie.

Czytaj również:

Źródło: IMGW/PAP/Ventusky/WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodapaździernikzłota polska jesień

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)