Trwa ładowanie...

"Złota Parada Faraonów". Ponad 20 mumii trafiło do nowego miejsca

Uroczysta "Złota Parada Faraonów" przeszła w sobotę ulicami Kairu. 22 mumie dawnych władców Egiptu trafiły do nowej placówki. Powstała ona z nadzieją na odratowanie krajowej turystyki, która znacznie podupadła m.in. przez pandemię koronawirusa i niestabilną sytuację polityczną w ostatnim czasie. Defilada była transmitowana w telewizji.
Share
"Złota Parada Faraonów" przeszła ulicami Kairu
"Złota Parada Faraonów" przeszła ulicami KairuŹródło: EASTNEWS, Fot: AP/Associated Press/East News
dhl0jnc

"Złota Parada Faraonów" przeszła ulicami Kairu w Egipcie w sobotę. Organizacja defilady pochłonęła wiele milionów dolarów – informowała telewizja BBC.

W orszaku przetransportowano łącznie 22 mumie dawnych władców kraju, w tym 18 królów i cztery królowe starożytnego Egiptu.

Mumie trafiły do nowo powstałego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej. W zamyśle władz nowa placówka ma pomóc w odbudowie krajowej turystyki, mocno nadszarpniętej przez pandemię koronawirusa.

Egipt. "Złota Parada Faraonów" w Kairze

Ciała władców przewieziono zgodnie z chronologią ich panowania. Jako pierwszy przewieziony został Sekenenre Tao II władca XVII dynastii panujący w XVI wieku p.n.e., jako ostatni Ramzes IX, który rządził Egiptem w XII wieku p.n.e. Oprócz nich w orszaku znalazł się także Ramzes II, który rządził w XIII wieku p.n.e. i podpisał pierwszy udokumentowany w historii traktat pokojowy, oraz królowa Hatszepsut z XV wieku p.n.e., której świątynia, zbudowana na południu kraju, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Egiptu.

Każda mumia przewożona była na specjalnym, udekorowanym pojeździe, który posiadał amortyzatory. W pochodzie widocznie były również inne pojazdy, np. repliki konnych rydwanów bojowych.

dhl0jnc

Zwłoki faraonów umieszczono w trumnach wypełnionych azotem. Z okazji defilady odnowiono także drogi, którymi miała podążać.

Egipt. Ponad 20 mumii faraonów trafiło do nowego muzeum

Ponieważ w Egipcie spadła liczba zakażeń koronawirusem, władze kraju zdjęły obostrzenia dotyczące zgromadzeń na świeżym powietrzu.

Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej ma być jednym z antidotów na obecną sytuację pandemiczną w Egipcie, która spowodowała znaczne straty w turystyce. Sektor ten jest jednym z głównych źródeł dochodów kraju. Placówka dla zwiedzających otworzy się już w kwietniu 2021 r.

22 mumie dawnych władców Egiptu trafiły do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej EASTNEWS
22 mumie dawnych władców Egiptu trafiły do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej Źródło: EASTNEWS, Fot: MAHMOUD KHALED/AFP/East News

Mumie faraonów dostępne będą dla turystów od 18 kwietnia, na wystawie w Królewskim Pokoju Mumii. Pomieszczenie zostało zaprojektowane tak, by przypominać Dolinę Królów w Luksorze.

dhl0jnc

Wystawianie mumii na widok publiczny budzi w Egipcie kontrowersje. Wielu uczonych w islamie uważa, że zmarli powinni być traktowani z szacunkiem, a nie prezentowani w muzeach. W 1980 r. ówczesny prezydent kraju Anwar Sadat żądał zamknięcia Królewskiego Pokoju Mumii w Muzeum Egipskim argumentując, że jest to bezczeszczenie ciał zmarłych osób. Chciał ponownego pochowania mumii, jednak nie osiągnął swojego celu.

Źródło: PAP

Padło pytanie o rząd Morawieckiego. Emilewicz mówiła bardzo szczerze

Przeczytaj także:

Egipt. Obawa przed "klątwą faraonów". Niektórzy wiążą ją z ostatnimi katastrofami

Egipt. W stolicy zawalił się budynek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhl0jnc

Podziel się opinią

Share
dhl0jnc
dhl0jnc
Więcej tematów