Trwa ładowanie...

Złodziejom świątecznych drzewek mówimy stanowcze "nie!"

Kontrole dróg leśnych i poruszających się po nich pojazdów, a także sprzedawców handlujących na targowiskach choinkami - to działania, jakie w przedświątecznym okresie zapowiada Straż Leśna. Walkę ze złodziejami choinek ma prowadzić kilka tysięcy funkcjonariuszy.

Złodziejom świątecznych drzewek mówimy stanowcze "nie!"Źródło: AFP, fot: JACQUES DEMARTHON
d256oo3
d256oo3

- Przed świętami złodzieje okaleczają wiele drzew przez obcinanie ich czubów i gałęzi, chodzi przede wszystkim o jodły, której gałęzie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób - wskazała rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska. Jak dodała przestępcy niszczą także m.in. borówki, bluszcze, mchy i widłaki.

W bieżącym roku, jak informują Lasy Państwowe, w ramach rozpoczynającej się od piątku akcji "Choinka", do walki ze złodziejami pustoszącymi lasy skierowanych zostanie 7 tys. patroli Straży Leśnej, ale także policji, pograniczników, straży miejskich i łowieckich oraz inspekcji transportu drogowego. Będą oni kontrolowali tereny leśne oraz bazary i targowiska, gdzie prowadzony jest przedświąteczny handel.

- Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet pięć tys. zł - wskazała Malinowska. Przypomniała, iż w ubiegłym roku skradziono około 4,5 tys. choinek, zaś strażnicy leśni nałożyli blisko 1,4 tys. mandatów na łączną sumę ponad 105 tys. zł.

Jednocześnie Lasy Państwowe informują, iż możliwy jest legalny zakup naturalnych drzewek, których w tym roku leśnicy przygotowali do sprzedaży blisko 100 tysięcy.

d256oo3

- Legalną sprzedaż choinek prowadzą m.in. jednostki Lasów Państwowych, co roku choinki są przygotowane w nadleśnictwach w każdym regionie kraju, a sprzedaż odbywa się najczęściej na placach przy biurach nadleśnictw - podała Malinowska. Dla nabywców dostępne są drzewka różnej wysokości - od półtora do pięciu metrów. Każdy zakup dokonany w nadleśnictwie jest potwierdzany asygnatą stwierdzającą legalność nabycia drzewka.

d256oo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d256oo3
Więcej tematów