Złe wieści dla Donalda Tuska. Polacy są niezadowoleni
Polacy negatywnie oceniają rząd Donalda Tuska - wynika z sondażu CBOS. Większość respondentów jest też niezadowolona, że to właśnie lider KO jest premierem.
W najnowszym sondażu CBOS respondentów zapytano o ogólne poparcie dla rządu, ocenę polityki gospodarczej oraz zadowolenie z premiera. Wyniki badania pokazują, że rząd ma więcej przeciwników niż zwolenników.
35 proc. ankietowanych to zwolennicy rządu Donalda Tuska, a 37 proc. to jego przeciwnicy. Dla aż 25 proc. obecny rząd jest obojętny, a 2 proc. nie ma zdania na ten temat.
W porównaniu z poprzednim sondażem liczba zwolenników rządu Donalda Tuska spadła o 2 punkty procentowe. Co ciekawe, spadła również liczba przeciwników rządu ( o jeden punkt procentowy), za to o 3 punkty procentowe wzrosła liczba osób obojętnych wobec rządu. W odróżnieniu od stycznia i lutego rząd ma więc, tak jak w marcu, minimalnie więcej przeciwników niż zwolenników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nauczycielka zdradziła, jakim uczniem był Hołownia. "Do dziś pamiętam jego kartkówkę"
W stosunku do poprzedniego sondażu wzrosła również liczba osób negatywnie oceniających politykę gospodarczą rządu. Zdaniem 44 proc. respondentów polityka gospodarcza rządu nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce. Przeciwnego zdania jest 43 proc. ankietowanych.
Polacy niezadowoleni z premiera
Ankietowani zostali zapytani również o to, jak oceniają Donalda Tuska stojącego na czele rządu. Również tutaj nastąpiła niewielka zmiana, tym razem na korzyść premiera. W marcu poparcie dla Tuska spadło o jeden punkt procentowy, a w kwietniu wzrosło.
Mimo to nadal więcej osób jest niezadowolonych z tego, że Donald Tusk stoi na czele rządu - 48 proc. Natomiast 41 proc. respondentów jest zadowolonych z takiego stanu rzeczy. Co dziewiąty uczestnik badania nie ma zdania na ten temat.
Jak podsumował CBOS, w kwietniu – po marcowym pogorszeniu ocen – notowania rządu w stosunku do poprzedniego miesiąca zmieniły się nieznacznie. Niewielkie zmiany częściej były jednak na minus niż na plus. Autorzy raportu zaryzykowali stwierdzeniem, że w ostatnim czasie lekko narasta krytycyzm wobec rządzącego gabinetu.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode (CAPI, CATI i CAWI) na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, w dniach od 8 do 18 kwietnia 2024 r. na próbie liczącej 1079 osób.
Źródło: CBOS