Zjawisko wyjazdów lekarzy za granicę nasila się
Polscy lekarze coraz częściej decydują się wyjechać do pracy za granicę. W ostatnim czasie z Polski wyjechało ponad 5% lekarzy, głównie z powodów materialnych - powiedział dziennikarzom w Warszawie prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. W niektórych specjalnościach, jak anestezjologia lub chirurgia, stanowi to nawet 14% - dodał prezes.
08.04.2006 | aktual.: 08.04.2006 14:28
Radziwiłł, który uczestniczył w Zjeździe Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, powołał się na dane samorządu lekarskiego.
Jest to wielki ból polskiej służby zdrowia. Obecnie zjawisko wyjazdów lekarzy za granicę nasila się. Te liczby zaczynają już być groźne dla systemu, ponieważ może po prostu zabraknąć specjalistów w niektórych dziedzinach - powiedział Radziwiłł.
Zdaniem prezesa NRL, politycy muszą liczyć się nie tylko z protestami pracowników służby zdrowia w kraju, ale także z ich wyjazdami do innych krajów.
W czasie, gdy około 5 tys. lekarzy zdecydowało się wyjechać z Polski, około 300 lekarzy z innych krajów zgłosiło się z prośbą o podjęcie pracy w Polsce. Są to głównie lekarze ze Wschodu. Samorząd lekarski uważa jednak, że ci lekarze nie zapełnią luki, powstałej po wyjazdach polskich lekarzy.
Radziwiłł wyraził obawę, że jeśli lekarz spoza Unii Europejskiej uzyska pozwolenie na pracę w kraju UE, to z pewnością Polska nie będzie dla niego krajem docelowym.