Ziobro zapowiada zmiany ws. przestępców. "Klaps penitencjarny"
Podczas konferencji prasowej Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło niektóre projekty zmian do kodeksu karnego. Pośród nich znalazła się reforma kary 15 dni więzienia. - To taki klaps penitencjarny - mówi na konferencji Podsekretarz Stanu Marcin Warchoł.
W środę o godz. 12 przy Al. Róż 2 w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa, w której udział wziął Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz Podsekretarz Stanu Marcin Warchoł. Prezentowany został program reform "Sprawiedliwość i Bezpieczeństwo".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Przedstawiony projekt dotyczy zmian w kodeksach karnych. - Chcemy by można było orzec karę od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności, radykalnego zaostrzenia kary za przestępstwa gospodarcze i szansy dla tych, którzy popełnili przestępstwo pierwszy raz - mówił szef MS Zbigniew Ziobro.
Zmiana przede wszystkim uderza w "zawodowe grupy przestępcze". - Tam państwo musi być bardzo silne, (...) musi uderzyć całym repertuarem środków, które ma do swojej dyspozycji i my takie środki chcemy przygotować - podkreśla minister.
Projekt reformy Kodeksu karnego wprowadza m.in. kary 15 dni więzienia. "Będą elementem kary przepołowionej, która polega na tym, że część wyroku skazany odsiaduje w więzieniu, a resztę odbywa w rygorze jej zawieszenia. Może wrócić za kraty natychmiast, gdy znów wejdzie w konflikt z prawem" czytamy w projekcie.
- To taki klaps penitencjarny - mówi na konferencji Podsekretarz Stanu Marcin Warchoł. - Żeby oskarżony na własnej skórze poczuł co to jest więzienie - podkreśla.
Projekt wprowadza również nową kategorię przestępstwa – "kradzież zuchwałą". To np. kradzież kieszonkowa albo wyrwanie komuś torebki na ulicy. Za takie przestępstwo ma grozić od 6 miesięcy do 8 lat więzienia, bez względu na wartość skradzionej rzeczy.
Kolejną zmiana dotyczy sprawców włamań. "Za włamanie do jednego mieszkania czy altanki na działce grozi taka sama kara, jak w przypadku, gdy okradają wszystkie mieszkania w bloku czy wszystkie altanki w ogródkach działkowych. Opłaca im się kradzież na masową skalę" czytamy w projekcie.
Nowe prawo wprowadza zmianę w ujęciu przestępstwa ciągłego. Będzie za nie grozić nawet do 20 lat więzienia (podczas gdy dziś – tylko do 10 lat), a kary nie będzie można w całości zawiesić.
Program reform zawiera również projekty surowszych kar za najgroźniejsze przestępstw, w tym m.in. więzienie za sam plan zabójstwa, czy "bezwzględność" wobec gwałcicieli. "Nie będzie możliwości warunkowego zwolnienia w przypadku skazanych na dożywocie gwałcicieli, którzy doprowadzili do śmierci dziecka. Zwyrodniali przestępcy spędzą w więzieniu resztę życia" czytamy w projekcie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl