Trwa ładowanie...
d1ouhct

Ziobro zapowiada zmiany ws. przestępców. "Klaps penitencjarny"

Podczas konferencji prasowej Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło niektóre projekty zmian do kodeksu karnego. Pośród nich znalazła się reforma kary 15 dni więzienia. - To taki klaps penitencjarny - mówi na konferencji Podsekretarz Stanu Marcin Warchoł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwa prezentacja programu reform "Sprawiedliwość i Bezpieczeństwo"
Trwa prezentacja programu reform "Sprawiedliwość i Bezpieczeństwo" (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
d1ouhct

W środę o godz. 12 przy Al. Róż 2 w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa, w której udział wziął Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz Podsekretarz Stanu Marcin Warchoł. Prezentowany został program reform "Sprawiedliwość i Bezpieczeństwo".

Przedstawiony projekt dotyczy zmian w kodeksach karnych. - Chcemy by można było orzec karę od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności, radykalnego zaostrzenia kary za przestępstwa gospodarcze i szansy dla tych, którzy popełnili przestępstwo pierwszy raz - mówił szef MS Zbigniew Ziobro.

d1ouhct

Zmiana przede wszystkim uderza w "zawodowe grupy przestępcze". - Tam państwo musi być bardzo silne, (...) musi uderzyć całym repertuarem środków, które ma do swojej dyspozycji i my takie środki chcemy przygotować - podkreśla minister.

Projekt reformy Kodeksu karnego wprowadza m.in. kary 15 dni więzienia. "Będą elementem kary przepołowionej, która polega na tym, że część wyroku skazany odsiaduje w więzieniu, a resztę odbywa w rygorze jej zawieszenia. Może wrócić za kraty natychmiast, gdy znów wejdzie w konflikt z prawem" czytamy w projekcie.

- To taki klaps penitencjarny - mówi na konferencji Podsekretarz Stanu Marcin Warchoł. - Żeby oskarżony na własnej skórze poczuł co to jest więzienie - podkreśla.

d1ouhct

Projekt wprowadza również nową kategorię przestępstwa – "kradzież zuchwałą". To np. kradzież kieszonkowa albo wyrwanie komuś torebki na ulicy. Za takie przestępstwo ma grozić od 6 miesięcy do 8 lat więzienia, bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

Kolejną zmiana dotyczy sprawców włamań. "Za włamanie do jednego mieszkania czy altanki na działce grozi taka sama kara, jak w przypadku, gdy okradają wszystkie mieszkania w bloku czy wszystkie altanki w ogródkach działkowych. Opłaca im się kradzież na masową skalę" czytamy w projekcie.

Nowe prawo wprowadza zmianę w ujęciu przestępstwa ciągłego. Będzie za nie grozić nawet do 20 lat więzienia (podczas gdy dziś – tylko do 10 lat), a kary nie będzie można w całości zawiesić.

d1ouhct

Program reform zawiera również projekty surowszych kar za najgroźniejsze przestępstw, w tym m.in. więzienie za sam plan zabójstwa, czy "bezwzględność" wobec gwałcicieli. "Nie będzie możliwości warunkowego zwolnienia w przypadku skazanych na dożywocie gwałcicieli, którzy doprowadzili do śmierci dziecka. Zwyrodniali przestępcy spędzą w więzieniu resztę życia" czytamy w projekcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ouhct

Podziel się opinią

Share
d1ouhct
d1ouhct