Tysiąc samobójców. Porażające dane Kijowa
Konflikt w Donbasie skończył się śmiercią samobójczą ponad tysiąca weteranów - poinformowały władze Ukrainy. Eksperci podkreślają, że urazy psychiczne żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy są poważniejsze od tych, które mieli ukraińscy wojskowi po wojnie w Afganistanie.
25.04.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ołeksandr Tretiakow z Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Weteranów, prezentując w parlamencie raport o samobójstwach, podkreślał, że wojna w Donbasie różni się od tej w Afganistanie. To właśnie nieudana interwencja ZSRR w tym kraju dla średniego pokolenia Ukraińców do 2014 r. była największym konfliktem, w jakim uczestniczyli ich bliscy - zauważa belsat.eu. W latach 1979-89 walczyło tam kilkadziesiąt tysięcy obywateli ówczesnej Ukraińskiej SRR.
- W Afganistanie przeciwnik używał głównie broni strzeleckiej. Z kolei w Donbasie używa się przede wszystkim artylerii i z tym związane są problemy psychiczne weteranów - powiedział Trietiakow.
Wyjaśnił, że funkcjonowanie żołnierzy pod ciągłym zagrożeniem ostrzałem jest bardzo ciężkie, a strach pozostaje w nich długo po powrocie z linii frontu. - Wielu z nich jest też kontuzjowanych. Średnia ich wieku to 35 lat - dodał.
To zwiększa liczbę ofiar wojny
Problem samobójstw dotyczy też czynnych żołnierzy armii Ukrainy. Główny prokurator wojskowy Anatolij Matios informował wcześniej, że najczęściej życie odbierają sobie młodzi żołnierze z roczników 1995-1998 (czyli w wieku od 20 do 23 lat).
Od początku konfliktu w Donbasie do końca 2017 r. zginęło ponad 10 tys. ludzi (co czwarty był cywilem). Liczba samobójstw powiększa więc liczbę ofiar wojny o 10 proc. - wylicza Biełsat. W szeregach ukraińskiej armii walczyło w sumie niemal 330 tys. osób.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl