Tysiąc samobójców. Porażające dane Kijowa
Konflikt w Donbasie skończył się śmiercią samobójczą ponad tysiąca weteranów - poinformowały władze Ukrainy. Eksperci podkreślają, że urazy psychiczne żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy są poważniejsze od tych, które mieli ukraińscy wojskowi po wojnie w Afganistanie.
Ołeksandr Tretiakow z Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Weteranów, prezentując w parlamencie raport o samobójstwach, podkreślał, że wojna w Donbasie różni się od tej w Afganistanie. To właśnie nieudana interwencja ZSRR w tym kraju dla średniego pokolenia Ukraińców do 2014 r. była największym konfliktem, w jakim uczestniczyli ich bliscy - zauważa belsat.eu. W latach 1979-89 walczyło tam kilkadziesiąt tysięcy obywateli ówczesnej Ukraińskiej SRR.
- W Afganistanie przeciwnik używał głównie broni strzeleckiej. Z kolei w Donbasie używa się przede wszystkim artylerii i z tym związane są problemy psychiczne weteranów - powiedział Trietiakow.
Wyjaśnił, że funkcjonowanie żołnierzy pod ciągłym zagrożeniem ostrzałem jest bardzo ciężkie, a strach pozostaje w nich długo po powrocie z linii frontu. - Wielu z nich jest też kontuzjowanych. Średnia ich wieku to 35 lat - dodał.
Zobacz także: "Kto nami rządzi?" Sienkiewicz: Rosjanie rozpętali coś w rodzaju III Wojny Światowej
To zwiększa liczbę ofiar wojny
Problem samobójstw dotyczy też czynnych żołnierzy armii Ukrainy. Główny prokurator wojskowy Anatolij Matios informował wcześniej, że najczęściej życie odbierają sobie młodzi żołnierze z roczników 1995-1998 (czyli w wieku od 20 do 23 lat).
Od początku konfliktu w Donbasie do końca 2017 r. zginęło ponad 10 tys. ludzi (co czwarty był cywilem). Liczba samobójstw powiększa więc liczbę ofiar wojny o 10 proc. - wylicza Biełsat. W szeregach ukraińskiej armii walczyło w sumie niemal 330 tys. osób.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl