Ziobro: wprowadzić instytucję "skruszonego przestępcy"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce wprowadzić do polskiego prawa instytucję "skruszonego przestępcy", który decyduje się na współpracę z organami ścigania i donosi im o planach przestępczej grupy, w której działa.
Minister poinformował o tym w czwartek na zakończenie swej trzydniowej wizyty w Waszyngtonie, w czasie której starał się skłonić administrację USA do zgody na ekstradycję Edwarda Mazura - polonijnego biznesmena oskarżonego o zlecenie zabójstwa komendanta policji generała Marka Papały.
Ziobro powiedział, że pomysł "skruszonego przestępcy" jest jednym z efektów jego rozmów w USA, gdzie taka instytucja istnieje i jest bardzo skuteczną bronią w walce ze zorganizowaną przestępczością.
W Polsce - przypomniał - istnieje już, także wprowadzona na wzór amerykański, instytucja świadka koronnego, tj. przestępcy, który decyduje się na współpracę z władzami w zamian za złagodzenie wyroku i obciąża w śledztwie swoich wspólników.
Dotyczy to jednak tylko zeznań odnoszących się do przeszłości, czyli już popełnionych przestępstw. Natomiast instytucja "skruszonego przestępcy" przewiduje także możliwość donoszenia o przyszłych, planowanych dopiero przestępstwach, czyli - jak powiedział minister Ziobro - "wykorzystania jego osoby w rozpracowaniu grup przestępczych".
Efektywność działań amerykańskich organów sprawiedliwości wiąże się właśnie z możliwością porozumienia z przestępcą, że w zamian za niekaranie lub istotne złagodzenie kary wchodzi on w struktury przestępcze i podejmuje współpracę, która pozwala rozbić najgroźniejsze mafijne struktury - powiedział minister.
Nadszedł czas, aby takie rozwiązanie wprowadzić także do polskiego porządku prawnego. Mam świadomość, że spotka się to z licznymi oporami. Tak było w przypadku instytucji świadka koronnego. Wówczas udało się te opory przełamać. Jestem przekonany, że i w tym wypadku tak się powinno stać. Uczynię w każdym razie wszystko, żeby taka instytucja ("skruszonego przestępcy") zafunkcjonowała w polskim porządku prawnym. Na pewno przyczyni się ona do zwalczania najgroźniejszej przestępczości - dodał.
Tomasz Zalewski