Ziobro stanie przed Trybunałem Stanu? Komisja przegłosowała wniosek
Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Zbigniewa Ziobry - poinformował szef komisji Robert Kropiwnicki (PO).
24.06.2015 | aktual.: 24.06.2015 20:13
- Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła sprawozdanie w sprawie pociągnięcia Zbigniewa Ziobry przed Trybunał Stanu i zakończyła pracę nad tym wnioskiem. Teraz decyzję będzie podejmował Sejm - powiedział po posiedzeniu komisji jej szef Robert Kropiwnicki.
Jak napisał na Twitterze poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mulaczyk, wniosek przeszedł stosunkiem głosów 8 do 5, dzięki poparciu Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Kropiwnicki powiedział, że komisja uznała, iż 6 z 8 zarzutów stawianych Ziobrze przez wnioskodawców, jest zasadnych. - Znaleźliśmy dowody i argumenty na to, że (zarzuty) są zasadne - przekonywał poseł PO. Jak mówił, przesłanki, które kierowały członkami komisji przy podejmowaniu decyzji w sprawie Ziobry, dotyczyły m.in. przekroczenia uprawnień i nieuprawnionego nacisku Ziobry na prokuratorów.
- Posłowie komisji uznali, że jest niedopuszczalne, kiedy minister sprawiedliwości kreuje się na superministra i chce wpływać na prokuraturę, na pracę policji, CBA i innych służb, po to, żeby wykorzystywać te działania w celach politycznych - powiedział Kropiwnicki na konferencji prasowej w Sejmie.
PiS: akt hańby
Poseł komisji Jarosław Zieliński (PiS) ocenił, że "to akt hańby ze strony Platformy". "To jedna wielka hucpa polityczna od początku o końca" - podkreślił. Według Zielińskiego wniosek ma związek ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu.
Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed TS może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Pod wnioskami PO ws. b. premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry podpisało się ok. 150 posłów nie tylko z Platformy, ale też z Ruchu Palikota i SLD.
Byłemu ministrowi sprawiedliwości zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO, które wnioskowało o postawienie Ziobry przed Trybunałem powoływało się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.
Takie same zarzuty stawiane są Jarosławowi Kaczyńskiemu. Platforma złożyła wnioski o postawienie Ziobry oraz Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu w 2012 roku.
Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.