Trwa ładowanie...
20-04-2007 15:00

Ziobro: spada liczba wniosków o podsłuchy

Liczba wniosków o podsłuchy spada od 2006 r., mniej też stosuje się aresztów - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego, to zarazem dobrze i źle. Resort ocenia, że tzw. sądy 24-godzinne jak dotąd sprawdzają się i są szansą na szybkie osądzanie wielu prostych spraw.

Ziobro: spada liczba wniosków o podsłuchyŹródło: PAP
d4guls1
d4guls1

Na piątkowej konferencji prasowej Ziobro ujawnił, że w 2006 r. policja złożyła o 4,6% mniej wniosków o podsłuchy w porównaniu z 2005 r., a Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - o 5,3% mniej.

MNie ma tendencji wzrostu, jak to opisywały media - podkreślił Ziobro. Dodał przy tym, że podsłuchy są po to, by chronić uczciwych obywateli przed przestępcami i to oni powinni się bać. Uznał, że te dane nie są powodem do radości, bo wskazują na spadek pracy operacyjnej policji i ABW.

Według ministra to nie przypadek, że w kodeksach karnych z 1997 r. - przegłosowanych, jak przypomniał, głosami SLD, PSL i Unii Wolności, nie znalazł się zapis pozwalający stosować podsłuchów w sprawach korupcyjnych. Dopiero później, po komisji śledczej do sprawy Rywina, dopisano taką możliwość - mówił.

Podobnie Ziobro ocenił sprawę ze stosowaniem przez polskie sądy - na wniosek prokuratur - tymczasowych aresztowań. Zapewnił, że ich liczba spadła w porównaniu z ubiegłymi latami, co przeczy publikacjom niektórych mediów. Podał, że liczba aresztowanych w 2001 r. wynosiła 23 tysiące osób, zaś w 2007 r. - 14 tysięcy, co zarazem stanowi nieznaczny spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem.

d4guls1

Według Ziobry, korzystniej niż w poprzednich latach kształtuje się też proporcja procentowa liczby tymczasowo aresztowanych do ogólnej listy osób w więzieniach (czyli z doliczeniem skazanych). Jak podał, w 2000 r. aresztowani stanowili 32% ogółu skazanych, a obecnie - około 15 procent. Bezwzględnych liczb mini8ster nie ujawnił, ale zapewnił, że nawet w niektórych krajach europejskich ta proporcja kształtuje się mniej korzystnie.

Pytany, czy więc to dobrze, że aresztów jest mniej, Ziobro odparł, że to zarazem dobrze i źle. Tłumaczył, że z jednej strony jest to dowodem na nieprawdziwość zarzutu, że rząd tworzy państwo totalitarne, z drugiej zaś Ziorbo powtórzył, że jest zwolennikiem stosowania aresztów w sprawach najbrutalniejszych przestępstw, w tym gwałtów - również tych popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Jego zdaniem, w takich sprawach decyzji o areszcie powinno być więcej.

Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże uznał natomiast, że idea tzw. sądów 24-godzinnych sprawdza się. Podsumowując pierwsze 18 dni działania tych sądów, Kryże powiedział, iż w tym czasie doprowadzono do nich 4,3 tys. osób. Jego zdaniem, oznacza to, że rocznie można byłoby załatwić w tym trybie ok. 85 tys. spraw, co byłoby "bardzo wielkim sukcesem na drodze przyspieszenia procesów sądowych".

Poinformował, że w rozliczeniowym okresie nie zapadł żaden wyrok uniewinniający, co oznacza, że do trybu przyśpieszonego kwalifikowano naprawdę proste dowodowo sprawy. Poinformował też, że wyroki skazujące zapadły w 95 proc. takich spraw. Pozostałe 5 procent to według Kryżego rozstrzygnięcia kierujące sprawę na zwykły tryb lub zwracające akta sprawy do uzupełnienia.

d4guls1

W opinii Kryżego, nieprawdą są informacje mediów, że tryb przyspieszony stał się klęską. Dodał, że część mediów i naukowców krytykuje wszystko, co robi resort. Wiceminister podkreślił, że teza mediów, iż sądy 24-godzinne kosztują więcej niż inne, jest dowodem, że albo ktoś nie zna tego trybu, albo że celowo wprowadza w błąd opinię publiczną.

Tzw. sądy 24-godzinne zaczęły działać w połowie marca. Tryb ten pozwala na szybkie sądzenie sprawców drobnych przestępstw - chuliganów, pijanych kierowców itp. Policja i prokuratura mają 48 godz., by zatrzymanego na gorącym uczynku w łatwej dowodowo sprawie przekazać sądowi i sformułować wniosek, który zastępuje akt oskarżenia. Sąd na wydanie wyroku ma 24 godziny.

d4guls1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4guls1
Więcej tematów