Ziobro: przyjrzymy się prawniczym immunitetom
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że sędziowie i prokuratorzy cieszą się w Polsce uprzywilejowaną sytuacją, jeśli chodzi o odpowiedzialność karną. To tworzy sytuację, że są równi i równiejsi - powiedział. Ziobro proponuje szybszy tryb uchylania immunitetów sędziów i prokuratorów w przypadkach, kiedy są wobec nich podejrzenia. Minister podkreślił jednocześnie, że to niezawisły sąd miałby oceniać, czy zarzuty są prawdziwe.
Jeśli nie można ograniczyć samych immunitetów, należy choć przyspieszyć ich uchylanie - mówił Ziobro. Dodał, że w wielu państwach Europy nie ma instytucji immunitetu sędziowskiego, a ten polski jest najbardziej rozrośnięty.
W czwartek Sejm znowelizował prawo o ustroju sądów powszechnych, wprowadzając m.in. nakaz rozpatrywania w 24 godziny przez sąd dyscyplinarny prokuratorskiego wniosku o zgodę na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za poważne przestępstwa. PO zapowiada, że zaskarży to do Trybunału Konstytucyjnego.
Ziobro przywołał m.in. sprawę sędziego Mariana G, który miał przyjąć łapówkę - samochód, pochodzący z kradzieży. Sprawa miała mieć miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Sędzia nadal chroniony jest immunitetem. Nie przesądzamy, że ten sędzia dopuścił się tego przestępstwa, ale chcielibyśmy, by tę sprawę ocenił niezawisły sąd - mówił Ziobro.