Pierwsza taka sytuacja od miesięcy. Ziobro wyszedł na konferencję
- Stała się rzecz niezwykle smutna i niosące daleko idące konsekwencje dla państwa i praworządności (...). Chodzi o bezprawny zamach na urząd Prokuratora Krajowego - powiedział w poniedziałek przed KPRM Zbigniew Ziobro. To pierwsza konferencja prasowa byłego ministra sprawiedliwości od kilku miesięcy.
02.12.2024 | aktual.: 02.12.2024 13:19
Ziobro podkreślił, że wspomniany "zamach" został zrealizowany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i premiera Donalda Tuska. - 12 stycznia panowie Tusk i Bodnar wraz z innymi osobami, działając wspólnie w ramach porozumienia, zorganizowanej grupy przestępczej, zdecydowali się bezprawnie usunąć, za pomocą przestępstwa, z funkcji urzędującego Prokuratora Krajowego - powiedział Ziobro.
Zdaniem Ziobry stało się tak poprzez oświadczenie Bodnara, w którym stwierdził, że "Dariusz Barski został nieskutecznie powołany na urząd Prokuratora Krajowego". Miało to miejsce 16 lutego 2022 roku, gdy Ziobro kierował wymiarem sprawiedliwości. Wówczas Barski został przywrócony ze stanu spoczynku.
- Te działania premira Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Bodnara, mają charakter bezprawny, stanowią przekroczenie uprawnień. Zostały podjęte z uwagi na osobisty interes polityczny pana premiera i jego formacji, ale także z uwagi na interesy materialne osób, które zostały powołane w sposób nielegalny - grzmiał Ziobro.
Były minister oświadczył, że "Tusk jest przestępcą". Przekazał, że w sprawie działań rządzących w tej sprawie złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Nawrocki został przyłapany. Fogiel: to temat dla koneserów
Chaos po decyzji Sądu Najwyższego
Izba Karna Sądu Najwyższego zdecydowała we wrześniu, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku było prawnie skuteczne. Obecny prokurator krajowy Dariusz Korneluk objął funkcję po tym, jak stwierdzono, że wcześniejsza nominacja Barskiego na to stanowisko była wadliwa.
Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, przewodniczył mu prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. Ponadto w składzie byli sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński. Wszyscy ci trzej sędziowie zostali wyłonieni do SN w procedurach przed Krajową Radą Sądownictwa po zmianach z 2017 r.
Zmiany w Prokuraturze Krajowej
Zmiany na szczytach Prokuratury Krajowej zapoczątkowano 12 stycznia br. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Barskim wręczył mu wówczas dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
Na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki prokuratora krajowego - do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie - został wówczas prok. Jacek Bilewicz. Konkurs wygrał w drugiej połowie lutego prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego prokuratora krajowego.
Źródło: WP Wiadomości