Trwa ładowanie...

Ziobro przegrał w sądzie z "Wyborczą". Chciał usunąć swoje nazwisko z tytułu artykułu

Warszawski Sąd Okręgowy odrzucił pozew Zbigniewa Ziobry. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Ziobro domagał się sprostowania jednego z tekstów gazety. "GW" opisała w nim porażkę szefa Ministerstwa Sprawiedliwości w sporze sądowym z Fundację ePaństwo. Ziobro chciał, by redakcja usunęła z tytułu jego nazwisko. Sąd uznał jednak to żądanie za bezzasadne.

Ziobro przegrał w sądzie z „Wyborczą”. Chciał usunąć swoje nazwisko z tytułu artykułuFot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER) Ziobro przegrał w sądzie z „Wyborczą”. Chciał usunąć swoje nazwisko z tytułu artykułuFot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER) Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d3s4vk5
d3s4vk5

Sprawa zaczęła się pod koniec 2020 roku. Wówczas Fundacja ePaństwo wniosła do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o udostępnienie raportów ze wszystkich losowań sędziów dokonywanych za pomocą algorytmu opracowanego w resorcie sprawiedliwości.

Artykuł "Ziobro ma ujawnić raporty z sądolotka" jednak bardzo nie spodobał się politykowi Solidarnej Polski. Pozwał "Wyborczą" żądając sprostowania tytułu polegającego na usunięciu jego nazwiska. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie.

Zobacz też: nazwał Donalda Tuska "trollem". Wicerzecznik PiS tłumaczy

Ziobro pozywa "Wyborczą". Jest wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew szefa MS uznając go za bezzasadny. Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości przekonywał, że wyrok opisany w artykule nie dotyczył samego Zbigniewa Ziobry. "Wyrok odnosi się do ministra sprawiedliwości jako organu, a nie do osoby fizycznej" - dowodził resort.

d3s4vk5

"Wyborcza" odmówiła publikacji sprostowania. "Skoro sprawa przed WSA toczyła się z udziałem ministra sprawiedliwości, którym aktualnie jest Zbigniew Ziobro, to tym samym użycie w artykule, że chodziło o sprawę Ziobry, było w pełni uprawnione. Zwłaszcza, że z artykułu niezbicie wynikało, że chodziło tu o Ziobrę rozumianego jako minister sprawiedliwości, a nie o pana Zbyszka" - czytamy na stronie gazety.

W wyroku warszawski Sąd Okręgowy poddał też w wątpliwość przedstawione podstawy prawne wniosku o sprostowanie. Wskazał iż "nie sposób uznać, iż Ministerstwo Sprawiedliwości było podmiotem zainteresowanym" w tej sprawie. Resort chciał bowiem zmiany fragmentu tekstu, który dotyczył bezpośrednio Zbigniewa Ziobry, a nie samego Ministerstwa.

Wyrok nie jest prawomocny

Zobacz też:

d3s4vk5

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3s4vk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s4vk5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj