PolskaZiobro najbardziej zaufanym politykiem

Ziobro najbardziej zaufanym politykiem

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
jest liderem styczniowego rankingu zaufania do polityków. Według
najnowszego sondażu CBOS ufa mu 62% badanych.

Ziobro najbardziej zaufanym politykiem
Źródło zdjęć: © PAP

24.01.2007 13:20

Spośród polityków opozycji największym zaufaniem cieszy się Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) - ufa jej 50% ankietowanych.

Przez długi czas w rankingu zaufania do polityków przewodził b. premier Kazimierz Marcinkiewicz (PiS). Po jego wycofaniu się z polityki - obecnie Marcinkiewicz ubiega się o stanowisko szefa PKO BP - politykiem obdarzanym największym zaufaniem okazał się szef resortu sprawiedliwości.

Poziom zaufania do Ziobry wzrósł w stosunku do sondażu z grudnia 2006 r. o 3 punkty proc. - do 62%. Według CBOS, ministrowi sprawiedliwości nie ufa 16% badanych.

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajmuje minister zdrowia Zbigniew Religa. Zaufanie do niego zadeklarowało 60% badanych (mniej w stosunku do grudnia 2006 r. o 4 punkty proc.). Szefowi resortu zdrowia nie ufa 17% badanych.

Na trzecim miejscu uplasowała się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ufa jej 50% respondentów - o 1 punk proc. więcej niż w poprzednim sondażu. Brak zaufania deklaruje 22 proc. ankietowanych.

Tuż za Gronkiewicz-Waltz w rankingu zaufania znalazł się szef PO Donald Tusk. Zaufanie do niego zadeklarowało 46% badanych - o 4 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu. Liderowi Platformy nie ufa 32% badanych.

Pierwszą piątkę polityków darzonych największym zaufaniem zamyka prezydent Lech Kaczyński. Według sondażu, ufa mu 42% respondentów - o 3 punkty proc. więcej niż w grudniu 2006 r. Brak zaufania do L.Kaczyńskiego zadeklarowało 41% badanych.

B. prezesowi Narodowego Banku Polskiego Leszkowi Balcerowiczowi ufa 41% ankietowanych - o 8 punktów proc. więcej niż w grudniu 2006. Nie ufa mu 30% badanych.

Kolejne miejsce zajął polityk PO Jan Rokita - zaufanie do niego zadeklarowało 40% badanych. Oznacza to, że notowania Rokity poprawiły się w stosunku do grudnia 2006 r. o 5 punktów proc. Rokicie nie ufa 27% ankietowanych.

Z kolei premier Jarosław Kaczyński cieszy się zaufaniem 39% respondentów. Poziom zaufania do niego wzrósł w stosunku do badania z poprzedniego miesiąca o 3 punkty proc. J. Kaczyńskiemu nie ufa 43% uczestników sondażu.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska cieszy się zaufaniem 37% badanych. Tylu samo ankietowanych ufa szefowi PSL Waldemarowi Pawlakowi. Lidera SdPl Marka Borowskiego zaufaniem obdarzyło 34% respondentów, a marszałka Sejmu Marka Jurka (PiS) - 32%.

Wicemarszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu (PO) ufa 29% badanych; szefowi SLD i wicemarszałkowi Sejmu Wojciechowi Olejniczakowi - 27%, a wicepremierowi i prezesowi LPR Romanowi Giertychowi - 26%.

Wicepremier i szef Samoobrony Andrzej Lepper cieszy się zaufaniem 22% ankietowanych. Tylu samo uczestników sondażu ufa ministrowi obrony narodowej Radosławowi Sikorskiemu.

Zaufanie do wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna wyraziło 20% badanych, a do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza - 17%.

Sekretarza Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysława Gosiewskiego zaufaniem obdarzyło 15% ankietowanych. Tylu też badanych ufa szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoniemu Macierewiczowi.

11% badanych ufa minister spraw zagranicznych Annie Fotydze, a po 10% szefowi IPN Januszowi Kurtyce oraz nowemu prezesowi NBP Sławomirowi Skrzypkowi.

Listę polityków odbieranych najbardziej negatywnie otwiera Andrzej Lepper. Szefowi Samoobrony nie ufa 64% ankietowanych - o 12 punktów proc. więcej niż w grudniu 2006 r. Ponad połowa respondentów (57%) nie ufa Romanowi Giertychowi - o 4 punkty proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 43% badanych, a prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - 41%. Pierwszą piątkę polityków traktowanych przez Polaków z największą nieufnością zamyka Antoni Macierewicz, któremu nie ufa 37% ankietowanych.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 12-15 stycznia 2007 r. na liczącej 922 osoby reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)