Trwa ładowanie...

Zimy stają się coraz krótsze

Wyniki badania przeprowadzonego przez pracowników naukowych Uniwersytetu w Southampton sugerują, że sezony zimowe na półkuli północnej stają się coraz krótsze. Zdecydowanie dłuższa niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu jest jesień, także wiosna przychodzi nieco prędzej niż miało to miejsce ongiś. Wydaje się, że zmiana klimatu spowodowana globalnym ociepleniem, będzie zmierzać właśnie w tym kierunku.

Zimy stają się coraz krótszeŹródło: PAP, fot: EPA/Jesse Allen/Handout
d3mg72s
d3mg72s

Zespół badaczy przeanalizował zdjęcia satelitarne z lat 1982-2006 (interwał 25-letni) i mierzył zmianę schematu rozpoczęcia i zakończenia wegetacji roślinnej poprzez pomiar ilości koloru zielonego na owych fotografiach. Przeanalizowano każdy kolejny dzień, zidentyfikowano fizyczne zmiany, takie jak pokrycie liśćmi, kolor i wzrost roślin.

Projekt został wdrożony w życie przez profesora Uniwersytetu w Southampton, Petera Atkinsona. Współpraca została nawiązana z hinduskimi naukowcami, doktorem Jadunandanem Dashem i Jeganathanem Chockalingamem z Wydziału Teledetekcji Politechniki w Birli w Indiach.

- Na świecie trwa dyskusja odnośnie do tego, czy poszczególne pory roku się zmieniają i czy jest to wpływ antropogennych zmian klimatu. Nasze badanie może być ważnym elementem całej tej "układanki", może bowiem udzielić ostatecznej odpowiedzi na to pytanie - powiedział Atkinson.

Zespół brytyjskiego profesora analizował różne rodzaje wegetacji roślinnej na podstawie obowiązującej wiedzy na temat jej związku z warunkami termicznymi. Przyjęto założenie, że zmiana kształtu lasów, niezwiązana z taką działalnością człowieka jak rolnictwo czy leśnictwo, dostarczy najbardziej spolegliwych informacji dotyczących zmian klimatycznych.

d3mg72s

Naukowców najbardziej interesowała ta roślinność, która na zimę zrzuca swoje igły czy liście. Okazało się, że jesień trwa coraz dłużej i są to różnice znaczące. Nieco mniejszy efekt uzyskano wobec coraz wcześniejszego pojawiania się wiosny, ale i w tym przypadku otrzymano wyniki istotne statystycznie.

- Poprzednie badania na ten temat przynosiły podobne rezultaty, ale to nam udało się skontrolować najwięcej zmiennych. Przeanalizowaliśmy dłuższy okres, wyeliminowaliśmy potencjalne zmienne moderujące w postaci związanej z działalnością człowieka wpływającą na zmiany powierzchni, czy też składu roślinnego lasów. Nasze badanie zostało przeprowadzone z wielką dokładnością - informuje profesor Atkinson.

Naukowiec dodaje, że wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości co do faktu, że główny wpływ na zmianę cykli wegetacyjnych roślin na półkuli północnej, w tym w Polsce, posiada emisja dwutlenku węgla, ocieplająca klimat. Wygląda zatem na to, że wraz z dalszym ociepleniem klimatu, które z powodu ciągle wysokiej emisji CO2 przez ludzkość jest pewne, zimy mogą skrócić się jeszcze bardziej, a ostatecznie w ogóle zaniknąć.

To kolejne z serii badań sugerujących, że ocieplenie klimatu w naszej strefie geograficznej będzie się odbywać w sposób nieproporcjonalny. O ile lata staną się tylko nieco cieplejsze niż dotąd, zimy mogą ogrzać się do końca wieku nawet o 4-6 stopni. Oznaczałoby to w polskich warunkach, że najzimniejszy miesiąc, którym jest styczeń, przypominałby rozkładem temperatur dzisiejszy listopad czy marzec. O prawdziwej zimie z regularnym śniegiem i mrozem moglibyśmy zatem zapomnieć.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

d3mg72s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mg72s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj