ŚwiatZimbabwe - ofiary śmiertelne starcia policji i protestujących przeciwko podwyżkom cen paliw

Zimbabwe - ofiary śmiertelne starcia policji i protestujących przeciwko podwyżkom cen paliw

Zimbabwe w ogniu walki. Protestujący ogłosili strajk generalny w odpowiedzi na podwyżki cen paliw. Protest niespodziewanie przerodził się w regularną walkę na ulicach największych miast. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Zimbabwe - ofiary śmiertelne starcia policji i protestujących przeciwko podwyżkom cen paliw
Źródło zdjęć: © East News | AP

Zimbabwe nie chce podwyżek cen paliw

Zimbabwe to jedno z państw Afryki, które zmaga się z ogromnymi problemami gospodarczymi. Obecny prezydent tego kraju - Emmerson Mnangagwa, podjął niedawno decyzję dotyczącą podwyżki cen paliw o 250%. Jego zdaniem takie działanie zmniejszy konsumpcję paliw. Na tak drastyczne zmiany cen paliw nie zgodziła się Konfederacja związków zawodowych Zimbabwe, która wezwała ludzi do udziału w strajku generalnym.

Zimbabwe walczy z protestującymi

Do najbardziej krwawych starć w Zimbabwe doszło w poniedziałek w biedniejszych dzielnicach stolicy kraju Harare. Protestujący starli się tam z policją. Jak ogłosił minister bezpieczeństwa Zimbabwe, Owen Ncube, użycie siły było konieczne, w celu odblokowania ulic w Harare oraz Bulawayo (dwa największe miasta w Zimbabwe), a także aby zapobiec grabieży okolicznych sklepów. Ncube przyznał, że „doszło do utraty życia ludzkiego i zniszczenia mienia”, nie przyznał jednak, jak wiele osób zginęło podczas starć z policją. Przekazał jedynie, że doszło do zatrzymania 200 osób.

Zimbabwe w ogromnym kryzysie

Zimbabwe już od blisko 20 lat zmaga się z ogromnymi kłopotami gospodarczymi. Jedną z jego przyczyn było przymusowe wywłaszczenie białoskórych farmerów zarządzone przez byłego prezydenta Roberta Mugabego (obalonego podczas przewrotu)
. Dodatkowo Zimbabwe zmaga się z potężną hiperinflacją. Ostatnie dane pochodzą z 2008 roku, kiedy to ceny w sklepach podwajały się w zaledwie 31,2 godziny. W tym samym roku doszło do denominacji dolara Zimbabwe, a w 2015 roku został on zastąpiony przez dolara amerykańskiego. Obecnie transakcje w Zimbabwe można rozliczyć w dolarze amerykańskim, randzie południowoafrykańskim, puli botswańskiej, funcie brytyjskim, dolarze australijskim, euro, juanie chińskim, jenie japońskim oraz rupii indyjskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)