PolskaPogoda. Wir polarny coraz silniejszy. Zima zaatakuje Polskę?

Pogoda. Wir polarny coraz silniejszy. Zima zaatakuje Polskę?

Coraz to większymi krokami zbliżamy się do zimy. Czy będzie ona tak mroźna i śnieżna jak poprzednia? Okazuje się, że jest to możliwe. Wszystko za sprawą wiru polarnego, który przybiera na sile.

Zima w Polsce. Wir polarny przybiera na sile
Zima w Polsce. Wir polarny przybiera na sile
Źródło zdjęć: © East News | PIOTR KAMIONKA
Sylwia Bagińska

Wir polarny inaczej nazywany także wirem nocy polarnej to układ niskiego ciśnienia o charakterze cyklonu. Jest to zjawisko sezonowe, które najsilniejsze jest w trakcie zimy.

Wir polany odpowiada m.in. za to, jak będzie wyglądać zima w naszych szerokościach geograficznych.

W tym roku wiru polarny wygląda inaczej niż zwykle - wynika z informacji portalu onet.pl, który powołuje się na serwis severe-weather.eu. Ma on być mało stabilny. To zwiastuje mroźną zimę w Polsce, a także intensywne opady śniegu.

Zobacz też: Tusk będzie lobbował w UE przeciwko PiS? "Jedyna szansa"

Pogoda. Wir polarny przybiera na sile

Wir polarny skupia masy zimnego powietrza. Gdy zostanie on zachwiany, działania wiru polarnego kierowane są na południe. To w efekcie może doprowadzić do srogiej zimy w naszym kraju.

Gdy wir polarny jest spokojny i stabilny, nie grożą naszej szerokości geograficznej intensywne opady śniegu oraz mrozy. Wtedy też zima powinna być łagodna.

Taka zima wystąpiła w Polsce w 2019/2020. W porównaniu do poprzedniego roku występowały dość wysokie temperatury, jak na taką porę.

Aktualnie wir polarny jest dobrze ukształtowany i przypomina z wyglądu owal. Jednak z czasem praca wiru ma być coraz bardziej zakłócona. Z informacji serwisu wynika, że może dojść nawet do jego rozpadu. Wtedy w pierwszej połowie zimy należy się spodziewać śnieżyc oraz wysokich mrozów.

Kiedy przyjdzie zima? Pogoda długoterminowa z IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody.

Według meteorologów początek 2022 roku będzie zimniejszy i bardziej śnieżny niż zazwyczaj.

- Zgodnie ze ściśle określonymi, międzynarodowymi wytycznymi, oblicza się średnią temperatur i opadów każdego miesiąca z 30 lat. Na tej podstawie oczywiście nie możemy wskazać dokładnej temperatury konkretnego dnia, jednak już możemy mniej więcej określić, jaki będzie cały miesiąc - przekazał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Z danych przedstawionych przez IMGW wynika, że listopad ma być deszczowy i chłodny. Grudzień natomiast zapowiada się dość nieprzewidywanie. Według meteorologów temperatury i intensywność opadów nie powinny odbiegać od średniej z minionych lat.

Od normy 30-letniej nie powinny odbiegać także temperatury w styczniu oraz lutym.

- Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się prawdziwej zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie, co mnie - hydrologa - bardzo cieszy. Oczywiście, to tylko przewidywania z wieloma zmiennymi, ale jak się przekonujemy, przygotowywane według najnowszych metod prognozy mają największą sprawdzalność w okresie zimowym - zaznaczył Grzegorz Walijewski z IMGW.

Źródło: Severe Weather Europe, onet.pl, IMGW

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)