Trwa ładowanie...

Pogoda długoterminowa. Kiedy przyjdzie zima?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali eksperymentalną długoterminową prognozę pogody. Eksperci na podstawie dostępnych danych przewidują, kiedy do Polski zawita zima.

Share
Już w listopadzie ma być chłodno. Początek przyszłego roku będzie jednak zimniejszy i bardziej śnieżny niż zazwyczaj (Getty Images, IMGW)
Już w listopadzie ma być chłodno. Początek przyszłego roku będzie jednak zimniejszy i bardziej śnieżny niż zazwyczaj (Getty Images, IMGW)
d1gq7g0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentował najnowszą długoterminową prognozę pogody. Synoptycy już teraz przewidują, że początek przyszłego roku będzie zimniejszy i bardziej śnieżny niż zazwyczaj.

- Zgodnie ze ściśle określonymi, międzynarodowymi wytycznymi, oblicza się średnią temperatur i opadów każdego miesiąca z 30 lat. Na tej podstawie oczywiście nie możemy wskazać dokładnej temperatury konkretnego dnia, jednak już możemy mniej więcej określić, jaki będzie cały miesiąc - komentuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Ekspert zaznaczył, że przy tak dalekosiężnej prognozie należy traktować przedstawione dane z dystansem. Dodał jednak, że poprzednie lata pozwalają sądzić, że przewidywania są trafne.

Kolizja galaktyk. Niezwykłe ujęcie Teleskopu Hubble’a

Pogoda długoterminowa. Szaro i deszczowo, czyli listopad w Polsce

Z analizy synoptyków IMGW wynika, że listopad będzie deszczowy i chłodny. Najniższych temperatur spodziewać mogą się przyzwyczajeni do chłodu mieszkańcy Suwalszczyzny, gdzie średnie wartości oscylować będą na poziomie od 1,5 do 3,5 stopni Celsjusza. Najcieplej, choć wcale nie ciepło, będzie zaś na Pomorzu i Dolnym Śląsku, gdzie średnia temperatura ma przekraczać 4 stopnie Celsjusza.

Prognoza długoterminowa na listopad 2021 (IMGW)
Prognoza długoterminowa na listopad 2021 (IMGW)

Według prognozy opady deszczu w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie i Zakopanem nie powinny przekroczyć norm z ostatnich 30 lat. Niestety na równie pozytywne informacje nie mogą liczyć mieszkańcy pozostałych regionów, gdzie deszczu ma być więcej niż zazwyczaj.

d1gq7g0

Pogoda długoterminowa. Mróz i śnieg. Zima ma być zimna

A co synoptycy dostrzegli w danych na kolejne miesiące? Grudzień zapowiada się dość przewidywalnie. W ocenie meteorologów temperatury i intensywność opadów nie powinny odbiegać od średniej z minionych lat. Najcieplej ubierać się będą musieli mieszkańcy Zakopanego, gdzie temperatury spadną poniżej -3 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie w Suwałkach i Białymstoku, bo średnio ok. -2 stopni, a najcieplej na Pomorzu - od 1,5 do 2,5 stopni Celsjusza. Mieszkańcy wszystkich regionów mogą się spodziewać opadów deszczu i deszczu ze śniegiem.

Prognoza długoterminowa na gudzień 2021 (IMGW)
Prognoza długoterminowa na gudzień 2021 (IMGW)

Od 30-letniej normy nie powinny również odbiegać temperatury w styczniu i w lutym. IMGW przewiduje, że temperatury poniżej średniej mogą pojawić się na południu kraju i w woj. świętokrzyskim. W styczniu najzimniej ma być w Kielcach i w Rzeszowie - nawet do średnio -2,8 stopni Celsjusza. W lutym temperatury będą jeszcze niższe, co najbardziej odczują mieszkańcy Suwalszczyzny, gdzie termometry pokazywać mogą średnio -4,4 stopnia Celsjusza.

Prognoza długoterminowa na styczeń 2022 (IMGW)
Prognoza długoterminowa na styczeń 2022 (IMGW)

- Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się prawdziwej zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie, co mnie - hydrologa - bardzo cieszy. Oczywiście, to tylko przewidywania z wieloma zmiennymi, ale jak się przekonujemy, przygotowywane według najnowszych metod prognozy mają największą sprawdzalność w okresie zimowym - ocenił Walijewski.

Prognoza długoterminowa na luty 2022 (IMGW)
Prognoza długoterminowa na luty 2022 (IMGW)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gq7g0

Podziel się opinią

Share
d1gq7g0
d1gq7g0
Więcej tematów