Półkula zachodnia
NASA zaprezentowała nowy zestaw zdjęć przedstawiający jak rozświetlona w nocy jest nasza planeta. Widać obszary mocno rozświetlone sztucznymi światłami miast, jak i rejony panujących ciemności.
Zdjęcia zostały wykonane w czasie bezchmurnych nocy przez satelitę Suomi National Polar-orbiting Partnership (NPP), który został wystrzelony na orbitę w ubiegłym roku. Satelita potrafi wykryć światła pojedynczego statku na morzu.
Najnowsze nocne zdjęcie Ziemi zostało zaprezentowane podczas konferencji prasowej Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco. Stworzona mozaika zdjęć całej naszej planety jest najbardziej szczegółowa spośród innych podobnych wykonanych wcześniej. Dodatkowo NASA przygotowała film wideo prezentujący obrazy rozświetlonej sztucznymi światłami Ziemi.
Zdjęcia wykonano za pomocą specjalnego instrumentu o nazwie VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite). Zwykle zdjęcie wykonuje się naświetlając wszystkie piksele detektora za jednym razem. Natomiast w tzw. paśmie "dzień-noc" VIRRS tworzy obrazy nieustannie skanując dany widok i analizując go jako miliony pikseli. Następnie sprawdza ile światła jest w danym pikselu, jeśli zbyt dużo, ustawia dla tego piksela niską czułość, aby go nie prześwietlić, a jeżeli światła jest mało, czułość danego piksela kamery jest zwiększana.
- To jest tak jak byśmy używali jednocześnie trzech kamer i wybierali najlepszą z nich, w zależności od tego o jaki fragment całego widoku nam chodzi - powiedział Steve Miller z Colorado State University Cooperative Institute for Research in the Atmosphere.
- W przeciwieństwie do ludzi, Ziemia nigdy nie śpi - stwierdził Miller. - Noc wcale nie jest tak ciemna, jak myślimy - dodał.