Ziemia ma trzecie jądro
Kula ziemska niczym cebula składa się z wielu warstw. Ile ich jest konkretnie - nie jest jeszcze przesądzone. Samo jądro miało składać się z dwóch warstw. Jednak naukowcy właśnie ogłosili, że pod nimi kryje się... jeszcze jedno jądro - czytamy w Gazecie Wyborczej.
09.10.2002 07:43
Artykuł sugerujący istnienie w centrum planety "trzeciego jądra" ukazał się w najnowszym numerze Proceedings of the National Academy of Sciences. Napisało go dwóch geofizyków z Uniwersytetu Harvarda. Jednym z nich jest prof. Adam Dziewoński, jeden z najwybitniejszych współczesnych sejsmologów, autorytet w badaniach nad wnętrzem Ziemi.
Ziemia nie jest dla naukowców łatwym do badania obiektem. Dzięki wierceniom udało się w miarę dobrze poznać pierwszych dziesięć kilometrów jej zewnętrznej powłoki. Reszta, czyli pozostałe 6368 kilometrów, jakie dzielą nas od jej środka, możemy poznawać tylko pośrednimi metodami. To tak, jakbyśmy naszą wiedzę o budowie ludzkiego ciała opierali wyłącznie na badaniach naskórka.
Lekarze dysponują dziś rozmaitymi metodami diagnostycznymi, dzięki którym mogą poznać wnętrze naszego organizmu bez konieczności używania skalpela. Także geofizycy nie są całkowicie bezradni. Badają skały magmowe wydostające się z wnętrza globu podczas wybuchów wulkanicznych. Wiele cennych, choć pośrednich informacji, dostarczają również spadające na Ziemię meteoryty. Pomaga im też sama planeta, inicjując od czasu do czasu wielkie trzęsienia ziemi. To właśnie wtedy powstają olbrzymie fale sejsmiczne, które przeszywają na wylot całą Ziemię. (iza)