Trwa ładowanie...
11-02-2013 03:26

Zgodnie z wolą Jana Pawła II - dziś Światowy Dzień Chorego

Dziś Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez papieża Jan Paweł II. - Nie zostawiajmy chorych samych na uboczu naszego życia - apeluje arcybiskup Józef Michalik. W kościołach odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których udziela się sakramentu chorych. Biskupi odwiedzają także pacjentów szpitali. O potrzebie troskliwej opieki nad chorymi mówią również eksperci z organizacji świeckich.

Zgodnie z wolą Jana Pawła II - dziś Światowy Dzień ChoregoŹródło: WP.PL, fot: Internauta Adrzej Mas/AFV
d4g46xk
d4g46xk

Szczególnym wyrazem troski jest opieka paliatywna, czyli opieka nad chorymi, którzy nie mają większych szans na wyleczenie. Według Światowej Organizacji Zdrowia chodzi nie tylko o uśmierzanie bólu, ale także o wsparcie duchowe czy psychologiczne. Taka opieka poprawia jakość życia chorego i zapewnia mu największą możliwą aktywność. Jednocześnie moment śmierci nie jest przyspieszany ani opóźniany.

Zdaniem niektórych ekspertów, zapotrzebowanie na opiekę paliatywną będzie coraz większe - wraz ze starzeniem się społeczeństw będzie rosła liczba zachorowań na nowotwory. To właśnie pacjenci chorzy na raka potrzebują szczególnej troski na ostatnim etapie życia.

Arcybiskup Józef Michalik przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca do pochylenia się z troską nad chorymi. - Nie zostawiajmy chorych samych na uboczu naszego życia. Oni także swoją chorobą uczą nas życia i także swoją chorobą pomagają Chrystusowi cierpiącemu i umierającemu na Krzyżu dopełnić to, czego Jego męce nie dostawało. Bo w Jego męce zostawione jest miejsce dla każdego chorego, dla każdego cierpienia - zwraca uwagę arcybiskup.

- Musimy być jak miłosierny Samarytanin, zjednoczeni z Bogiem i chętni do pomocy cierpiącym - mówił Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego. Papież pisze też o wartości przyjmowania cierpienia.

d4g46xk

Arcybiskup Józef Michalik zauważa, że Pan Bóg może posłużyć się chorobą, aby ktoś przemyślał swoje życie i nawrócił się. - Choroba może być bardzo ważnym okresem w życiu człowieka, kiedy on musi zatrzymać się na tej drodze, musi podjąć jakąś refleksję wobec dotychczasowego rytmu, wobec przyszłości, która go czeka. Tak że Pan Bóg niekiedy posługuje się tym znakiem czasu, jakim jest choroba, żeby przybliżyć ludzi do siebie, żeby dać szansę pojednania z innymi, podziękowania za to, że pomagają nam.

Centralne uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego odbędą się w sanktuarium maryjnym w Altötting w Bawarii. Będzie im przewodniczył legat papieski arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

d4g46xk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g46xk
Więcej tematów