Trwa ładowanie...

Zgłoś pedofilię, albo o niej nie mów. Apel Ordo Iuris

Pedofilię powinno się zgłaszać, a nie posługiwać ogólnikami - to wniosek płynący z raportu przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris. Organizacja wymienia w tym kontekście autorów "Mapy kościelnej pedofilii" oraz posłankę Joanna Scheuring-Wielgus.

Zgłoś pedofilię, albo o niej nie mów. Apel Ordo IurisŹródło: Agencja Gazeta
d1oaq98
d1oaq98

Prawnicy zrzeszeni w Ordo Iuris przypominają, że każdy, kto posiada wiarygodną wiadomość o przygotowaniu, usiłowaniu bądź dokonaniu czynu o charakterze pedofilskim, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie właściwych organów państwa. W innym razie kodeks karny przewiduje karę nawet trzech lat pozbawienia wolności.

Autorzy raportu przekonują, że obowiązek ten dotyczy wszystkich zabierających głos w debacie publicznej. "Jeżeli jednak zgłaszający możliwość popełnienia tego typu przestępstwa nie jest w stanie w żaden sposób uwiarygodnić swoich twierdzeń, sam naraża się na odpowiedzialność karną" - tłumaczą.

Fundacja "Nię lękajcie się" i Scheuring-Wielgus wywołani do tablicy

W tym kontekście organizacja wymienia fundację "Nie lękajcie się", która w październiku 2018 roku opublikowała "Mapę kościelnej pedofilii w Polsce". "Obok informacji pochodzących z mediów zaznaczono na niej szereg przypadków, które (...) nie są szerzej scharakteryzowane" - czytamy.

"Do tablicy" został wezwana też posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. "Która wielokrotnie publicznie twierdziła, iż posiada informacje o 'setkach' tego typu spraw" - piszą autorzy. I zaznaczają, że polityk ma bezwzględny obowiązek zawiadomienia organów ścigania w takich sprawach.

Brak mechanizmów antypedofilskich. Poza Kościołem

Eksperci Ordo Iuris wskazują, że w instytucjach mających styczność z małoletnimi brakuje "wewnętrznych standardów" postępowania w przypadku podejrzenia pedofili. "Wyjątkiem w tej grupie jest Kościół katolicki" - przekonują, powołując się na przygotowane w 2015 roku wytyczne. Umożliwiają one weryfikację doniesień o pedofili, a także "co stanowi ewenement – przewidują możliwość udzielania pomocy ofiarom przez instytucje kościelne oraz przeciwdziałania zatrudnianiu przy pracy z młodzieżą osób o skłonnościach pedofilskich".

d1oaq98

Zdaniem prawników z Ordo Iuris potrzebne jest opracowanie "podobnych wytycznych" dla przedszkoli, szkół, szpitali, klubów sportowych, instytucji kultury, ośrodków wypoczynkowych, itp. Zdaniem autorów raportu jest to potrzebne w przypadku szkół, gdyż nauczyciele, nie są werfyikowalni "pod kątem anomalii seksualnych".

Zobacz także: Kryzys Kościoła w Polsce? Sekielski, prof. Domański prawnik z Ordo Iuris debatują

Raport jest dostępny na stronie Ordo Iuris.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d1oaq98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oaq98
Więcej tematów