Trwa ładowanie...

MSZ zainteresowane nową konwencją antyprzemocową. Nie uwzględnia związków LGBT

Szef MSZ Jacek Czaputowicz jest zwolennikiem projektu instytutu Ordo Iuris, który stanowi odpowiedź na konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Dokument został oparty na wartościach chrześcijańskich i konserwatywnych.

MSZ zainteresowane nową konwencją antyprzemocową. Nie uwzględnia związków LGBTŹródło: PAP
d3i5ber
d3i5ber

Jak wyjaśnia jeden z autorów Konwencji Praw Rodziny dr Tymoteusz Zych, projekt "przewiduje oparcie rodziny na trwałym i stabilnym związku małżeńskim, brak nieproporcjonalnej ingerencji państwa w funkcjonowanie rodzin oraz przeciwdziałanie przemocy, która znacznie częściej występuje w gospodarstwach domowych nieopartych na związku małżeńskim".

Akt przygotowany przez Ordo Iuris reguluje również kwestie prawne związane z pojęciem płci. Definiuje ją jako "zespół cech biologicznych, w tym genetycznych, pozwalających na obiektywne rozróżnienie między kobietą a mężczyzną". Co za tym idzie, ewentualni sygnatariusze konwencji "nie uznają skutków prawnych związków jednopłciowych, poligamicznych i kazirodczych".

Dotychczas obowiązująca w krajach UE konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet wprowadza m.in. definicję płci jako "społecznie skonstruowane role, zachowania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn". Wskazuje również, że źródłem przemocy mogą być religia, tradycja i kultura.

Zobacz także: Jacek Żakowski: przestańmy udawać, że parlament coś znaczy

Projekt autorstwa Ordo Iuris cieszy się poparciem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, który jest skłonny uznać go za oficjalne stanowisko Polski w kwestii regulacji prawnych, dotyczących rodziny. - Polska musi mieć klarowny przekaz na forum międzynarodowym, wyrażający wartości, których bronimy - zaznacza.

d3i5ber

Zwolennikami projektu są również m.in. Marek Jurek oraz Ryszard Czarnecki. - Wszelkie projekty międzynarodowe, które wzmacniają rolę rodziny, rolę wartości konserwatywnych, tradycyjnych, to dobry kierunek - podkreśla były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jak twierdzi, aby przeforsować rozwiązania Ordo Iuris, Polska powinna szukać sojuszników "nawet w krajach dość egzotycznych".

Konwencja Praw Rodziny ma być przedmiotem konsultacji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: "Rzeczpospolita"/oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i5ber
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i5ber
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj