PolskaMSZ zainteresowane nową konwencją antyprzemocową. Nie uwzględnia związków LGBT

MSZ zainteresowane nową konwencją antyprzemocową. Nie uwzględnia związków LGBT

Szef MSZ Jacek Czaputowicz jest zwolennikiem projektu instytutu Ordo Iuris, który stanowi odpowiedź na konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Dokument został oparty na wartościach chrześcijańskich i konserwatywnych.

MSZ zainteresowane nową konwencją antyprzemocową. Nie uwzględnia związków LGBT
Źródło zdjęć: © PAP

13.08.2018 05:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wyjaśnia jeden z autorów Konwencji Praw Rodziny dr Tymoteusz Zych, projekt "przewiduje oparcie rodziny na trwałym i stabilnym związku małżeńskim, brak nieproporcjonalnej ingerencji państwa w funkcjonowanie rodzin oraz przeciwdziałanie przemocy, która znacznie częściej występuje w gospodarstwach domowych nieopartych na związku małżeńskim".

Akt przygotowany przez Ordo Iuris reguluje również kwestie prawne związane z pojęciem płci. Definiuje ją jako "zespół cech biologicznych, w tym genetycznych, pozwalających na obiektywne rozróżnienie między kobietą a mężczyzną". Co za tym idzie, ewentualni sygnatariusze konwencji "nie uznają skutków prawnych związków jednopłciowych, poligamicznych i kazirodczych".

Dotychczas obowiązująca w krajach UE konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet wprowadza m.in. definicję płci jako "społecznie skonstruowane role, zachowania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn". Wskazuje również, że źródłem przemocy mogą być religia, tradycja i kultura.

Projekt autorstwa Ordo Iuris cieszy się poparciem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, który jest skłonny uznać go za oficjalne stanowisko Polski w kwestii regulacji prawnych, dotyczących rodziny. - Polska musi mieć klarowny przekaz na forum międzynarodowym, wyrażający wartości, których bronimy - zaznacza.

Zwolennikami projektu są również m.in. Marek Jurek oraz Ryszard Czarnecki. - Wszelkie projekty międzynarodowe, które wzmacniają rolę rodziny, rolę wartości konserwatywnych, tradycyjnych, to dobry kierunek - podkreśla były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jak twierdzi, aby przeforsować rozwiązania Ordo Iuris, Polska powinna szukać sojuszników "nawet w krajach dość egzotycznych".

Konwencja Praw Rodziny ma być przedmiotem konsultacji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: "Rzeczpospolita"/oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (137)