Trwa ładowanie...
d2mhzdo
18-02-2008 17:30

Zestrzelenie satelity zaplanowane na 20 lutego

Choć ryzyko związane z upadkiem na terytorium Polski amerykańskiego satelity jest nikłe, w siłach zbrojnych formalnie obowiązuje podwyższony stan gotowości. Polska armia - jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego - otrzymała od Amerykanów potwierdzenie, że próba zestrzelenia satelity nastąpi po 20 lutego, a także zapewnienie, iż na pokładzie satelity nie ma substancji radioaktywnych, ani promieniotwórczych.

d2mhzdo
d2mhzdo

Jak poinformował rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Sylwester Michalski, na podstawie decyzji ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor powołał Grupę Operacyjną sztabu kryzysowego MON.

Płk Michalski podkreślił, że mimo iż prawdopodobieństwo upadku satelity w naszym kraju jest znikome, wojsko nie bagatelizuje sprawy.

Jak podał, podniesiono gotowość alarmową wybranych jednostek i pododdziałów wojska, które mogą okazać się użyteczne w przeciwdziałaniu ewentualnej sytuacji kryzysowej. Są to m.in. jednostki transportu powietrznego, ochrony, pododdziały chemiczne i inżynieryjne.

Amerykański, szpiegowski satelita US193 został wyniesiony na orbitę w grudniu 2006 r. Amerykanie stracili kontrolę nad aparatem wkrótce potem wskutek awarii centralnego komputera spowodowanej brakiem zasilania.

d2mhzdo

Prezydent George W. Bush nakazał zestrzelenie szpiegowskiego satelity pociskiem rakietowym, który ma zostać odpalony z okrętu. Planuje się wykorzystanie rakiety taktycznej, która ma trafić w satelitę zanim ten wejdzie w atmosferę ziemską. Nie wiadomo jeszcze, kiedy operacja się rozpocznie.

Chiny wyraziły "wielkie zaniepokojenie" amerykańskimi planami zestrzelenia satelity, nad którym Amerykanie utracili kontrolę. W styczniu zeszłego roku to Chińczycy zestrzelili swojego satelitę, a zaniepokojenie wyrażali Amerykanie.

W sobotę Rosja wyraziła podejrzenie, że USA, dokonując zestrzelenia swego satelity szpiegowskiego, chcą wypróbować nową broń strategiczną, którą prawdopodobnie stworzyły.

d2mhzdo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhzdo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj